Bir dik valsli öğütme sisteminin dinamik analizi ve titreşim kontrolü
Dynamic analysis and vibration control of a vertical roller grinding system
- Tez No: 312780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UYMAZ SALAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tezde, bir dik valsli değirmende, değirmenin hem devreye alınması hem de öğütme işlemi sırasında ortaya çıkan titreşimler incelenmiş ve titreşimlerin azaltılması için bir kontrolcü tasarlanmıştır. Önce değirmenin bir matematik modeli çıkartılmış, elde edilen model kullanılarak değirmenin titreşim karakteristiğini değiştiren değişkenler belirlenmiştir. Daha sonra titreşimler üzerine etkilerini irdelemek üzere, bu değişkenlerin farklı değerleri için hareket denklemlerinden elde edilen benzetim sonuçları analiz edilmiştir. Benzetimlerde kullanılan değişkenlerden kontrol girişi olarak kullanılabilecek olanlar belirlenmiş ve matematik modele bir PID kontrolcü uygulanmıştır. Elde edilen benzetim sonuçları analiz edilerek kontrolcünün değirmenin dinamik davranışı üzerine etkileri incelenmiştir. Geliştirilen kontrol yaklaşımı, çalışan bir dik valsli değirmene uygulanmış ve kontrol yönteminin etkinliği gerçek bir sistem üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the vibrations of a vertical roller mill are investigated which occur at both start-up of vertical roller mill and grinding process and a controller is designed to reduce these vibrations. First, a mathematical model of vertical roller mill is derived and variables, which change the vibration characteristics of the vertical roller mill, are determined by using the model. The simulation results obtained from the mathematical model are analyzed for various values of the variables in order to investigate the effects of them on the vibrations of vertical roller mill. Some of these variables are selected as control inputs and a PID controller is applied to the mathematical model. By analyzing the results of simulations, the effects of controller on the dynamic behavior of the vertical roller are investigated. The developed control approach is then applied to a real system to show the effectiveness of the controller.