Orta Toros Dağları'nın machımus (Dıptera, Asılıdae) cins grubunun sistematik ve faunistik yönden değerlendirilmesi
Systematic and faunistic evaluation of machimus (Diptera, Asilidae) genus group of Middle Taurus Mountains
- Tez No: 312785
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada 2006-2007 Mayıs-Eylül ayları arasında Orta Toros Dağların'dan Machimus cins grubuna (Machimus, Tolmerus ve Eutolmus) ait 388 erkek, 420 dişi olmak üzere toplam 808 örnek toplanmış ve dış morfolojik özellikleri ile erkek genital yapıları da incelenerek teşhis edilmiştir. Teşhisler sonucunda Machimus cins grubuna ait 18 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden Machimus cinsine ait 1 tür [M. aberrans (Schiner, 1868)], Tolmerus cinsine ait 4 tür [T. eximius Becker, 1923, T. fuscus (Macquart, 1839), T. lesinensis Palm, 1876, T. senex (Wiedemann in Meigen, 1820)] ve Eutolmus cinsine ait 1 tür [E. calopus (Loew, 1848)] Türkiye'den ilk kez verilmiştir. Ayrıca Machimus grubuna ait örnekler, teşhis aşamasında karşılaşılan problemler ve sistematik konumları yönünden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 808 specimens (388 male and 420 female) belong to Machimus genus group collected between May-September 2006-2007 from Middle Taurus Mountains and this specimens were identified according to their outher morfological characters and male genitalia. As the end of this identification, specimens classified as 18 species which belong to Machimus genus group. Also in this study, 1 Machimus species [M. aberrans (Schiner, 1868)], 4 Tolmerus species [T. eximius Becker, 1923, T. fuscus (Macquart, 1839), T. lesinensis Palm, 1876, T. senex (Wiedemann in Meigen, 1820)] and 1 Eutolmus species [E. calopus (Loew, 1848)] were given for the first time from Turkey. Also specimens of Machimus group were evaluated in diagnose and systematic positions problems.