NaCl ve CsCl yapıdaki zirkonyum karbit ve zirkonyum nitrit bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik ve titreşim özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
The investigation of the structural, electronic, elastic and vibrational properties NaCl and CsCl structures zirconium carbit ve zirconium nitrit compounds with the density functional theory
- Tez No: 312784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKAY UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi ve ab-initio pseudo potansiyel metodu ile ZrC ve ZrN bileşikleri için sodyum klorür (NaCl) ve sezyum klorür (CsCl) yapıda Genelleştirilmiş Gradient Yaklaşımı (GGY) kullanılarak yapısal, elektronik ve titreşimsel özellikleri araştırıldı. Bu iki bileşik için hesaplanan örgü sabiti değerleri, mevcut deneysel ve diğer teorik sonuçlarla karşılaştırıldı. NaCl(B1) ve CsCl(B2) yapıda hesaplanan bantlar ZrC ve ZrN bileşiklerinin metalik olduğunu gösterdi. Hesaplanan elastik sabitlerin deneysel ve teorik verilerle uyumlu olduğu gözlendi. Lineer tepki metodu fonon dağılım bağıntısı ve fonon durum yoğunluğunu belirlemek için uygulandı. Aynı yöntemler kullanılarak NaCl(B1) ve CsCl(B2) yapıda ZrP ve ZrS bileşiklerini inceledik.
Özet (Çeviri)
We have investigated the structural, electronic, elastic and vibrational properties of ZrC and ZrN in the sodium chloride (NaCl) structure and the cesium chloride (CsCl) structure by using General Gradient Approximation (GGA) of the density functional theory and ab-initio pseudopotentials. The calculated lattice constants of these two compounds are in good agreement with the available experimental and other theoretical results. The calculated band indicate that NaCl(B1) and CsCl(B2) phases of ZrC and ZrN are metallic. The calculated elastic contants are consistent with the theoretical and exterimental values. The linear response method is applied to determine the phonon dispersion relations and phonon density of state. We also investigated the ZrP and ZrS compounds in NaCl(B1) and CsCl(B2) structures.