Türkiye koşulları için çığ düşmesi sonucu bina hasar görebilirlik derecesinin belirlenmesi
Estımatıon of vulnerabılıty agaınst snow avalanches for vıllage- type Turkısh buıldıngs
  1. Tez No: 312788
  2. Yazar: ERTUĞRUL DURAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ OĞUZHAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çığ felaketlerinin ortaya çıkardığı zararların en düşük seviyeye indirilmesinde yeterli doğruluk ve kesinliğe sahip risk analiz metodlarının uygulanması büyük önem taşımaktadır. Bir risk analizinin başarılı olması için, hasar görebilirlik derecesinin, söz konusu etki ve yapı türü için yeterli doğrulukta belirlenmiş olması bir ön koşuldur.Bu noktadan hareketle, bu çalışmada Bayburt ili, Üzengili köyünde 1993 yılında yaşanmış bir çığ afeti tek boyutlu olarak modellenmiştir Elde edilen hız değerleri köyde bulunan binalara etkiyen basınçların belirlenmesinde kullanılmıştır. Çığın yaşandığı yerleşim birimindeki tipik yapı özellikleri incelenmiş, binaların hasar durumu tespit edilmiş ve bu koşullar için bir hasar görebilirlik- basınç ilişkisi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is essential to utilize accurate and reliable risk estimation methodologies to minimize the amount of damage due to avalanche disasters. In order to perform a successful risk analysis, the degree of vulnerability should be properly obtained for the type of impact and structure in consideration.Considering this point, in this study, a snow avalanche disaster that occurred in the village of Üzengili of Bayburt Province in 1993 was modeled in 1-D. The resulting velocity values were used to estimate the pressures acting on the structures. The structural properties of the buildings in the village were examined thoroughly, the degree of damage for each building was calculated, and a vulnerability ralation as a function of pressure was obtained.