Dolgu maddesi oranının kendiliğinden yerleşen beton özelliklerine etkisi
Effect of filler ratio on properties of self compacting concrete
  1. Tez No: 312789
  2. Yazar: HAVVA BAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. YILMAZ ARUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, kendiliğinden yerleşen beton (KYB) özelliklerine dolgu maddesi oranının etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla KYB üretiminde toz malzeme olarak taş tozu ve kimyasal katkı olarak hiperakışkanlaştırıcı (HA) kullanılmıştır. KYB karışımlarında %0,60, %0,75 ve %1,00 HA katkı oranları kullanılarak toplam 8 adet KYB üretilmiştir. Üretilen bütün KYB'lerde bağlayıcı madde miktarı ve s/ç oranı sabit tutulmuştur. Üretilen taze KYB'ler üzerinde birim hacim ağırlık, T50 süresi, yayılma, V hunisi ve L kutusu taze beton deneyleri yapılmıştır. Taze beton deneylerinin ardından 10x10x10 cm boyutlarında küp numuneler elde edilmiştir. Küp numuneler laboratuardaki kür odasında bulunan kür havuzunda 3, 7 ve 28 gün süreyle bekletilmiştir. Küp numuneler üzerinde belirtilen yaşlarda birim hacim ağırlık ve basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır. Üretilen KYB'ler deney sonuçları bakımından hem kontrol betonu hem de birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Üretilen betonların KYB özelliği taşıyıp taşımadığı elde edilen deney sonuçları ile EFNARC kriterleri karşılaştırılarak belirlenmiştir. Doğal agrega ile üretilen KYB'ler yapay agrega kullanılarak üretilenler ile karşılaştırıldığında KYB özelliğini daha çok gösterdiği gözlenmiştir. Diğer taraftan yapay agrega ile üretilen KYB'lerin doğal agrega ile üretilenlerine kıyasla genel olarak basınç dayanımının daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of filler ratio on the properties of self-compacting concrete (SCC) was investigated. For this purpose, stone dust as powder material and hyper plasticizer (HP) as chemical admixture were used in the production of SCC. 8 mixes of SCC were produced in total by using the contents of 0,60%, 0,75% and 1,00% HP in the SCC mixtures. The amount of binding agent and the water/cement ratio were kept fixed in all the produced SCCs. Unit weight, T50 time, flow, V funnel and L box tests were performed as for fresh properties on the produced SCCs. Following the fresh concrete tests, cubic specimens at dimensions of 10x10x10 cm were obtained. The cubic specimens were cured during a period of 3, 7 and 28 days in the curing pool at the curing room of the laboratory. Unit weight and compressive strength tests were carried out at the mentioned ages on the cubic specimens. The produced SCCs were compared with both the control concrete and each other in terms of test results. Comparing the obtained test results with the EFNARC criteria it was determined whether the produced concretes feature the SCC properties or not. It was observed that SCCs produced with natural aggregate are showing much more the SCC feature when compared with those produced by using artificial aggregate. On the other hand, it was determined that the compressive strength of the SCCs produced with the artificial aggregate is generally higher when compared with those produced with natural aggregate.