Fermente et örneklerinden izole edilen Enterococcus türlerinin bazı teknolojik özellikleri ve çoklu antibiyotik dirençliliği
Technical features and several antibiotics resistance of Enterococcus species which were isolated from fermented meat
  1. Tez No: 312799
  2. Yazar: ZEHRA KARABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUMRU ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmamızda Şubat 2009?Aralık 2009 tarihleri arasında Ankara'nın çeşitli marketlerinden toplanan 20 sucuk, 20 sosis, 20 salam ve 20 pastırma örneği materyal olarak kullanılmıştır. Çalışılan 80 fermente et örnekten Enterococcus izolasyonu gerçekleştirilerek, tür seviyelerindeki tanımlamaları Becton Dickinson (BD) BBL Crystal Identification Systems ve Gram-Positive ID kit ile yapılmıştır. Tanımlamaları yapılan Enterococcus türlerinde; 7°C'de ve 25°C'de proteolitik aktivite, 30°C'de lipolitik aktivite ve antibiyotik duyarlılıkları araştırılmıştır. Fermente et örneklerinden izole edilen 134 Enterococcus izolatının 79'u (%59) E. faecium, 35'i (%26.1) E. faecalis, 13'ü (%9.7) E. gallinarum, 5'i (%3.7) E. durans, 1'i (%0.7) E. avium ve 1'i (%0.7) E. hirae olarak tanımlanmıştır. Fermente et örneklerinden izole edilen 134 Enterococcus izolatının 18'inde (%13.4) 70C'deki proteolitik enzim aktivitesi, 2'sinde (%1.5) 250C'de proteolitik enzim aktivitesi, 112'sinde (%83.5) lipolitik enzim aktivitesi pozitif olarak saptanmıştır. Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemine göre antibiyotik dirençliliklerini araştırdığımız 134 Enterococcus izolatının, 49'u (%36.5) streptomisin, 8'i (%6) siprofloksasin, 1'i (% 0.8) ampisilin, 8'i (%6) tetrasiklin, 98'i (%73.2) rifampin, 20'si (%15) nitrofurantoin, 1'i (%0.8) penisilin, 3'ü (%2.3) gentamisin, 27'si (%20.2) eritromisin, 3'ü (%2.3) teikoplanin ve 2'si kloramfenikol (%1.5) antibiyotiklerine dirençli bulunmuştur. İzole edilen Enterococcus'ların tamamı vankomisin antibiyotiğine duyarlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research; we examined 20 soucuk, 20 sausage, 20 salami and 20 pastirma collected from different sale point in Ankara, as material between February 2009 and December 2009. Enterococcus species were isolated from fermented meat and identified with Becton Dickinson (BD) BBL Crystal Identification Systems and Gram-Positive ID Kit. Identified Enterococcus species were analysed for proteolytic activity at 7°C and 25°C, lipolytic activity at 30°C and antibiotic susceptibilities. The distribution rate of 134 Enterococcus strains isolated from fermented meat were 79 (59%) E. faecium, 35 (26.1%) E. faecalis, 13 (9.7%) E. gallinarum, 5 (3.7%) E. durans, 1 (0.7%) E. avium and 1 (0.7%) E. hirae. 18 (13.4%) of total 134 Enterococcus isolated from fermented meat samples were determined as proteolitycally positive at 70C, 2 (1.5%) of 134 were determined as proteolitycally positive at 250C and 112 (83.5%) of 134 were determined positive at 300C for lipolitic activity. Antibiotic sensitivities of Enterococcus isolates were detected Kirby-Bauer disc diffusion method. The distribution of antibiotic resistances of Enterococcus isolates was 49 (36.5%) streptomycin, 8 (6%) ciprofloxacin, 1 (0.8%) ampicillin, 8 (6%) tetracycline, 98 (73.2%) rifampin, 20 (15%) nitrofurantoin, 1 (0.8%) penicilin, 3 (2.3%) gentamicin, 27 (20.2%) erythromycin, 3 (2.3%) teicoplanin, 2 (1.5%) chloramphenicol. All Enterococcus isolates were sensitive to vancomycin.