Linaka dayalı radyasyon tedavisinde 15, 18 ve 21 mev enerjili elektronların çıkış dozlarının farklı dozimetreler ile elde edilmesi ve karşılaştırılması
Determination and comparison of the output dose of electrons in 15, 18, 21 mev energy using dosimeter systems in radiotheraphy based on linac
  1. Tez No: 312800
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN NAZLIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada GE Saturne 43 Lineer Hızlandırıcı cihazının 15, 18 ve 21 MeV enerjili elektron demetleri ile farklı ölçüm sistemlerinde çıkış doz ölçümleri, üç boyutlu su fantomu ve katı fantomlar kullanılarak yapıldı. Doz verimi ölçümleri katı fantomda belirlenen enerjilerdeki elektronlar için dmax derinliklerinde alındı. Bu ölçümlerden yararlanarak radyasyon dozuna etki eden havadan suya durdurma gücü, nemlilik faktörü, elektrometre düzeltme faktörleri, iyon odasına ait düzeltme faktörleri, fantom düzeltmeleri, sıcaklık ve basınç faktörleri farklı elektrometre ve iyon odalarında incelendi. Bu ölçümlerden elde edilen veriler IAEA'nın yayımladığı, Technical Reports Series No:277 kriterlerine göre hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, output dose measurements at different measurement systems of GE Saturne 43 Linear Accelerator with energy electron beams of 15, 18 and 21 MeV were made using three dimensional water phantom and solid phantoms. Dose efficiency measurements were included in the depths of dmax for the electrons of energies specified in the solid phantom. By getting use of these measurements; stopping power of air to water, humidity factor, electrometer correction factors, correction factors of ion chamber, phantom corrections, temperature and pressure factors affecting the radiation dose were examined in different electrometer and ion chambers. The data obtained from these measurements was calculated according to the criteria of Technical Reports Series No. 277 published by IAEA.