Bir kamu kuruluşunda satın alma faaliyeti için tedarikçi seçimi - değerlendirme problemi ve çözümü
Supplier selection - evaluation problem and its solution for purchase action in a public setting
  1. Tez No: 312798
  2. Yazar: YAHYA SİNA KÜÇÜKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZAN ARIKAN ÖKTEMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Her alanda kıyasıya rekabetin yaşandığı günümüz dünyasında, işletmeler daha fazla kar edebilmek, sağlıklı bir büyüme sağlamak ve piyasada kalıcı olabilmek için yoğun çaba sarfetmektedir. Her işletmenin girdisinin aslında başka bir işletmenin çıktısı olduğu ve şirketlerin birbirleriyle karşılıklı bağımlı bulunduğu düşünüldüğünde kaliteli üretim yapan sağlıklı bir işletmenin istikrarlı ve sağlam bir tedarikçi ağına sahip olduğu görülmektedir. Yoğun rekabetin yaşandığı ticaret hayatında subjektif pazarlama teknikleriyle işletmeler etki altına alınmaya çalışılmakta ve işletmelerde karar alma sürecini yönlendiren yöneticiler subjektif kriterlere göre karar almaya zorlanmaktadır. Bu çalışma, işletmelerde karar vericilerin objektif kriterlere dayanarak firmalar arasındaki rekabetin hem yıpratıcı etkisini bertaraf etmeyi hem de kısa zamanda isabetli ve doğru karar vermeyi aynı anda sağlayan bir karar verme mekanizması oluşturmayı hedeflemektedir. Bu araştırmada, satın alma faaliyetleri yürüten bir kurumun, tedarikçilerinin ürünlerini fiyatlandırma süreci analiz edilmiş ve PROMETHEE sıralama yöntemi ile müşteri memnuniyetini artırmayı ve tedarikçiler arasındaki rekabeti korumayı hedefleyen bir tedarikçi seçim ve değerlendirme yöntemi uygulanmıştır. Bu çalışma ile satın alma süreci içinde yer alan tedarikçilerle yapılan pazarlık görüşmelerinde, tedarikçilerin performansları göz önünde bulundurularak firmaların eksikleri doğrultusunda yapılabilecek geri bildirimler belirlenmiştir. Kurumda tedarikçinin doğru değerlendirilmemesinden kaynaklanan ekonomik kayıplar ve değerlendirme sürecindeki subjektif değerlendirmeler en aza indirilerek müşteri memnuniyetinin artırılması ve tedarikçiler arasındaki rekabetin korunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, been experiencing a massive competitiveness in all fields; businesses exert an intensive effort to maximize their profits, to grow healthy and to stay permanently in the market. When it?s considered that the interdependence of companies and the fact that the input of a business is actually the output of another business, the companies producing goods in high quality have consistent and stable supplier networks. In an intensive competitive world of commerce, businesses are tried to influence by subjective marketing techniques and the managers directing decision making progress in companies are forced to take decisions according to subjective criteria. This study aims to both eliminate the corrosive effect of competition by ensuring the decision makers rely on the objective criteria and reach a decision making mechanism that obtains the right and accurate decisions in a short time. In this study, the pricing process of the supplier of an institution in purchasing activities is analyzed and a supplier selection and evaluation method which aims to increase customer satisfaction and keep competitiveness among suppliers is applied by using PROMETHEE ranking method. In this thesis, the probable feedbacks about the firm?s weaknesses are determined as a conclusion of bargains with suppliers. The institutions try to increase customer satisfaction and keep competitiveness among suppliers by minimizing economic losses comes from inadequate evaluation of suppliers and subjective evaluations in decision making process.