Paşa Dağı (Şereflikoçhisar/Ankara) florası
The flora of Paşa Mountain Şereflikoçhisar-Ankara)
- Tez No: 312805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışma alanı Davis'in Grid kareleme sistemine göre B4 karesi içinde yer almaktadır. Çalışma alanından Mart 2009?Ekim 2010 tarihleri arasında 1113 bitki örneği toplanmıştır. 46 familya ve 192 cinse ait, 362 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Toplam 55 takson Türkiye için endemiktir. Endemizm oranı %15,75'dır. 15 takson B4 karesi için yeni kayıttır. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir; 109'u İran-Turan Elementi (%30,11 ), 6'sı Akdeniz Elementi (%1,66), 4'ü Avrupa-Sibirya Elementi (%1,10), 243'ü geniş yayılışlı ve fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen (%67,13) taksonlardır.
Özet (Çeviri)
The research area is in the B4 square according to Grid System. 1113 plant specimens were collected from the area during March 2009?October 2010. Identification of the specimens revealed the presence of 362 taxa belonging to 192 genera in 46 families. A total of 55 (15,75%) taxa are endemic to Turkey. 15 taxa are new records for B4 square. The distrubition rations of the taxa into the phytogeographical regions are as follows: Irano-Turanian elements are 109 (30,11%), Mediterranean 6 (1,66%) and Euro?Siberian 4 (1,10%), and the others, wide spreaded and phytogeographical region are unknow 243 (67,13%).