İki değişkenli fibonacci ve lucas polinomları
Bivariate fibonacci and lucas polynomials
  1. Tez No: 312804
  2. Yazar: COŞKUN ATAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM TUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada iki değişkenli Fibonacci ve Lucas polinomları göz önüne alınarak bu polinomlarda çeşitli düzenlemeler yapılarak, Fibonacci, Lucas, Pell, Pell-Lucas, Jacobstal, Jacobsthal-Lucas polinomları, sayıları iki değişkenli Fibonacci, Lucas polinomları, Fibonacci, Lucas, Pell, Pell-Lucas, Jacobstal, Jacobsthal-Lucas polinomlarına ve sayılarının elde edilebileceği gösterilmiştir. İki değişkenli Fibonacci polinomları içeren bazı formüller elde edilmiştir. Bu formüllerden yararlanılarak bu polinomlar için birçok temel özdeşlikler elde edilmiştir. İki değişkenli Fibonacci ve Lucas polinomları içeren toplam özdeşlikleri elde edilmiştir. Son olarak polinomlarının bölünebilme özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to show that Fibonacci, Lucas, Pell, Pell - Lucas, Jacobstal, Jacobsthal - Lucas polynomials and numbers can be obtained through taking into account of bivariate Fibonacci and Lucas polynomials and their versions. Moreover, some formulas including bivariate Fibonacci polynomials have been obtained and the use of these formulas have provided with many basic identities for these polynomials. Some total identities including Fibonacci and Lucas polynomials have been obtained. Finally, the divisibility properties of polynomials are investigated.