SrX (X=Se, Te) yarıiletken bileşiklerinin sezyum klorür yapıda yapısal, elektronik, elastik ve titreşimsel özelliklerinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
The investigation of the structural, elektronic, elastic and vibrational properties of SrX (X=Se, Te) semiconductor compounds in cesium chloride structure within the density functional theory
  1. Tez No: 312807
  2. Yazar: BESTE NAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada sezyum klorür (CsCl) yapıdaki SrX (X=Se, Te) bileşiklerinin yapısal, elektronik, elastik ve titreşim özellikleri yoğunluk fonksiyonel teorisi içerisinde sanki potansiyel metodu (PP) ve genelleştirilmiş gradiyent yaklaşımı (GGY) kullanılarak hesaplandı. Her iki bileşiğinde örgü sabitlerinin, hacim modüllerinin ve elastik sabitlerinin daha önceki deneysel ve teorik çalışmalarla oldukça uyumlu olduğu görüldü. Elektronik band yapıları ve durum yoğunluğu, her bir bandın karakterini belirlemek için, kısmi durum yoğunluğu da dahil olmak üzere ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu iki bileşiğin fonon frekansları lineer tepki yaklaşımında ilk defa bu çalışmada hesaplandı ve durum yoğunlukları ile birlikte temel simetri yönleri boyunca çizildi.
Özet (Çeviri)
In this study, structural, electronic, elastic and vibrational properties of compounds SrX (X=Se, Te) in the form of cesium chloride (CsCl) are calculated with pseudo potential method (PP) and generalized gradient approximation within density functional theory. It is observed that both compounds? lattice constants, bulk modulus and elastic constants are compatible with the previously conducted experiments and theoretical studies. The electronic band structures and the density of states were studied in detail, including partial density of states, in order to identify in character of each band. Phonon frequencies of these two compounds in a linear response approach were calculated for the first time in this study and together with the density of states were drawn along with the basic symmetry directions.