Retinol (A vitamini) ve alfa tokoferol (E vitamini)'ün genotoksik ve antigenotoksik etkileri
Genotoxic and antigenotoxic effects of retinol and alfa tokoferol
  1. Tez No: 312819
  2. Yazar: FUNDA FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada, retinol (A vitamini) ve alfa tokoferol (E vitamini)'ün genotoksik etkileri ile, MMS ve H2O2 tarafından oluşturulan genetik hasarlara karşı antigenotoksik etkileri, insan periferal lenfositlerinde, kromozom anormalliği (KA), kardeş kromatid değişimi (KKD), mikronükleus (MN) ve comet testleri kullanılarak incelenmiştir. Retinol ve alfa tokoferolün tek başına uygulamaları, KA, MN ve comet testinde önemli bir genotoksik hasar oluşturmamıştır. Ancak her iki madde de KKD sayısında önemli artışa neden olmuştur. Antitümöral ajan MMS ve serbest radikal indükleyici H2O2'in genotoksik hasarlar oluşturduğu, dört farklı test yöntemi ile belirlenmiştir. Mutajenlerle birlikte kullanıldığında, KA testinde alfa tokoferol antiklastojenik etki gösterirken, retinol böyle bir etki göstermemiştir. KKD testinde her iki antioksidan genelde önemli antimutajenik etki göstermiştir. MN testinde retinol önemli düzeyde antigenotoksik etkiye neden olmuş, alfa tokoferol ise önemli bir etki göstermemiştir. Comet testinde, retinol ve alfa tokoferol düşük konsantrasyonlarda primer DNA hasarını engelleyici, yüksek konsantrasyonda ise DNA hasarını uyarıcı etki göstermiştir. Ayrıca her iki antioksidan antimitotik etkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, in vitro genotoxic and antigenotoxic effects of retinol (vitamin A) and alfa tokoferol (vitamin E) against MMS and H2O2 induced genotoxicity were investigated by using chromosome aberrations (CAs), sister chromatid exchanges (SCEs), micronuclei (MN) and comet assay. Retinol and alfa tokoferol alone did not induce significant genotoxic hazard in CA, MN and comet assays. However, they both induced genotoxic effect in significant level in SCE assay. It is showed that both antitumoral agent MMS and free radical inducer H2O2 were genotoxic in four different test sytems. In CA test, when they were used togehter with mutagens, while alfa tokoferol showed anticlastogenic effect, retinol did not. Both antioxidants showed antimutagenic effect in SCE test. In MN assay, retinol caused significant antigenotoxic effects, however, alfa tokoferol did not show significant effect. In Comet assay, lower concentrations of retinol ve alfa tokoferol have protective effect in primer DNA damage whereas they increased DNA damage in higher concentrations. In addition, both antioxidants have antimitotic effect.