Alfatokoferol (E vitamini) ve retinol (A vitamini)'ün Mitomisin-C genotoksisitesi üzerine olası antigenotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation potential antigenotoxic effects of alphatocopherol (Vitamin E) and retinol (Vitamin A) on Mitomycin-C genotoxicity
- Tez No: 374528
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada antitümöral bir ajan olan Mitomisin-C (MMC)'nin genotoksik etkilerine karşı, sıklıkla kullanılan vitaminler olan α-tokoferol (E vitamini) ve retinol (A vitamini)'ün potansiyel antigenotoksik etkileri araştırılmıştır. Çalışmada dört farklı genotoksisite testi uygulanmıştır; Kromozomal Anormallik (KA), Kardeş Kromatid Değişimi (KKD), Mikronükleus (MN) ve Comet testleri. α- tokoferol için 25, 50, 100 ve 200 µg/ml'lik konsantrasyonlar, retinol için ise 0,005; 0,010; 0,015 ve 0,020 µg/ml'lik konsantrasyonlar kullanılmıştır. Vitaminlerin farklı konsantrasyonları 20 µg/ml Mitomisin-C ile kombine olarak uygulanmıştır. Çalışmada 24 ve 48 saat temel alınarak, ön muamele, eş zamanlı muamele ve geç muamele olmak üzere üç farklı uygulama yapılmıştır. α-tokoferol özellikle ön ve geç muamelelerde, retinol ise tüm muamele tiplerinde Mitomisin-C'nin indüklediği KA oranında azalmaya sebep olmuştur. KKD frekansı α-tokoferol ve retinol uygulanmaları ile düşüş göstermiştir. α-tokoferol MN frekansını özellikle eş zamanlı uygulamada azaltırken, retinolün 24 saatlik muamelesi üç farklı uygulamada da düşüş sağlamıştır. Comet testinde, α-tokoferol H2O2'nin indüklediği primer DNA hasarını azaltamamıştır. Retinol ise eş zamanlı muamelede DNA hasarında düşüşe yol açmıştır. Genel olarak, her iki antioksidan da MMC'nin sebep olduğu mitotik inhibisyonu düzeltememişlerdir. Elde edilen verilere göre α-tokoferol ve retinolün in vitro insan lenfositlerinde MMC'nin oluşturduğu genotoksik hasara karşı koruyucu ve iyileştirici etkileri olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, potential antigenotoxic effects of widely used vitamins α-tocopherol (Vitamin E) and retinol (Vitamin A) were investigated against Mitomycin-C (MMC), an antitumoral agent. Four different assays were performed; Chromosomal Aberration (CA), Sister Chromatid Exchange (SCE), Micronucleus (MN) and Comet. 25, 50, 100 and 200 µg/ml concentrations of α-tocopherol and 005; 0,010; 0,015 and 0,020 µg/ ml concentrations of retinol were used. Different doses of α-tocopherol and retinol were used in combination with 20 µg/ml Mitomycin-C. Three treatment procedures based on 24 and 48 hour treatments were used; pre-, simultaneous and post-treatment. While α-tocopherol reduced CA frequency induced by MMC at pre- and post-treatment, retinol revealed similar effects at three treatment procedures. α-tocopherol and retinol reduced SCE frequency. While α-tocopherol reduced MN frequency especially at simultaneous treatment, retinol decreased MN frequency at all 24 hour based procedures. In Comet assay, α-tocopherol did not show protective effect on primer DNA damage. However, retinol reduced DNA damage at only simultaneous treatment procedure. In general, none of the antioxidants could regulated MMC induced mitotic inhibition. It is thought from obtained results that both of α-tocopherol and retinol has protective and healing effects against MMC induced genotoxicity in vitro human lymphocytes.