Nokta yükü dayanımı deneyine etki eden faktörlerin yapay örnekler kullanılarak araştırılması
Investigation of the factors that effect the point load strength test by using synthetic samples
- Tez No: 312824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT SİNAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Nokta yükü dayanım indeksi deneyi kayaçların dayanımlarına göre sınıflandırılmasında ve tek eksenli basınç dayanımının dolaylı yönden tahmin edilmesinde kullanılan bir indeks deneydir. Bu çalışmada; beton ve alfa alçıdan elde edilen, tek eksenli basınç dayanımı 2 ile 52 MPa arasında değişen sentetik malzemeler elde edilmiştir. Farklı basınç dayanımlarına sahip beton ve alfa alçı numuneler, boy/çap oranları 1, 2, 3 ve 4 olacak şekilde hazırlanmış toplam 280 örnek üzerinde nokta yükü dayanım indeksi deneyleri yapılmıştır. Deneylerin sonucunda nokta yükü dayanım indeksi deneyinde numunenin boy/çap oranının deney sonucuna etkisi incelenmiştir, ancak boy/çap oranı 1 ile 4 arasında değişen gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Boy/çap oranı 2 olan örneklere tek eksenli basınç dayanımı deneyi yapılmıştır. Nokta yükü dayanım indeksi değerleri ile tek eksenli basınç dayanımı değerleri arasındaki k katsayısının değişimi gözlemlenmiş, k katsayısını ?c/?t tarafından kontrol edildiği sonucuna varılmıştır. Numunelere Brazillian dolaylı çekme dayanım deneyi de yapılmış, nokta yükü dayanım indeksi değerleri ile çekme dayanım değerleri karşılaştırılmıştır. Nokta yükü dayanım indeksi deneyinin çekme dayanımının tahmininde daha tutarlı sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Örneklerin tek eksenli basınç dayanımı ve çekme dayanımı değerleri kullanılarak kohezyon ve içsel sürtünme açıları elde edilmiş; tüm verilerin birbirleri ile olan ilişkileri regresyon analizleri yardımıyla değerlendirilmiştir. Nokta yükü dayanım indeksi ile kohezyon değerleri arasında oldukça anlamlı bir ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Point load index test is an index test which is used to estimate the uniaxial compressive strength of rock materials. In this study a total of 280 synthetic cyelidrical samples whose uniaxial compressive strength values range between 2 and 52 were prepared using alpha plaster and concrete. These samples were prepared using 1, 2, 3 and 4 length to diameter ratio. On these samples point load index tests were performed and it was determined that length to diameter ratio has no meaningful effect on point load strength between for 1 to 4 length to diameter ratio. Uniaxial compressive strength tests were performed on samples having a length to diameter ratio of 2. Variation of k coefficient which is the ratio of uniaxial compressive strength value to point load strength was studied and it was determined that k coefficient is controlled by ?c/?t ratio. Tensile strength of samples were determined using Brazillian test and a relationship between tensile strength and point load strength was developed. This relationship is statistically more powerfull than the relationship between uniaxial compressive strength and point load strength. Cohesion and internal friction angle of samples were calculated using uniaxial compressive strength and tensile strength values. Various regression analyses were performed between all parameters. Finally an equation between point load strength and cohesion having a high coefficient of determination was developed.