Homojen olmayan zayıf sönümlü korteweg-de vries denkleminin zamandan bağımsız çözümleri üzerine
Stedy state solution for the weakly damped forced korteweg-de vries
- Tez No: 312825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ DİNLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezde periyodik sınır değer şartlarıyla verilmiş zayıf sönümlü Korteweg-de Vries denkleminin zamandan bağımsız çözümlerinin varlık ve tekliği incelenmiştir. Zayıf sönümlü Korteweg-de Vries denklemlerinin her çözümünün t sonsuza gider iken zamandan bağımsız çözüme yakınsadığı gösterilmiştir Bunun yanında, lineer olmayan dalga denklemlerinin yerel olmayan çekicisinin varlığı üzerine çalışılmıştır. Birinci bölümde , ele alınan periyodik sınır değer problemi tanımlanmış ve bu alanda yapılmış çalışmalar belirtilmiştir. İkinci bölümde, temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, problemin çözümünün varlık ve tekliği incelenmiştir. Dördüncü bölümde, bu problemin yutan kümeye sahip olduğu ispatlanmış ve son bölümde, bu problem için yerel olmayan çekicilerin varlığı gösterilmiştir. Çalışma, literatürde bilinen sonuçlar araştırılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the existence and uniqueness of steady state solution for the weakly damped forced Korteweg-de Vries equation with a periodic boundary value problem is examined. The every solution of the weakly damped forced Korteweg-de Vries equation converges to the steady state solution as time . The existence of the global attractor of the nonlinear wave equation is studied. In this first chapter, the periodic boundary value problem is defined and some of the works on this subject are mentioned. In the second, basic terms are given. In the third, existence and uniqueness of the solution of the problem are shown. In the fourth, it is proved that the problem has an absorbing set and in the last chapter, existence of the global attractor of the problem is shown. The work is consist of the common results in the litterateur.