Ahşap ve plastik kavelalı kutu mobilya birleştirmelerinin mukavemet özellikleri
Strength properties of case furniture joints constructed with solid wood and plastic dowels
- Tez No: 312832
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, plastik kavela ile birleştirilmiş, yonga levha (YL) ve orta yoğunlukda lif levhadan (MDF) üretilmiş 1/1 ölçekli kutu tipi mobilya birleştirme elemanlarının mukavemet özellikleri araştırılmıştır. Deneylerde 16 ve 18 mm kalınlığında ahşap esaslı levhalar kullanılmıştır. L ve H tipi kutu konstrüksiyonlu mobilya birleştirme elmanlarında kavelalı birleştirme tekniği uygulanmış, 8 mm çapında ve 30 mm boyunda doğu kayını (Fagus orientalis L.) ve plastik kavelalar kullanılmıştır. Birleştirmelerde yapıştırıcı olarak poliüretan tutkalı kullanılmıştır. Tutkal sadece kavela yüzeylerine sürülmüş ve levhaların birbirlerine temas eden birleştirme arakesit yüzeylerine yağlı kağıt konularak sadece kavelaların yapışması sağlanmıştır. L ve H-tipi birleştirme elemanları, kullanımları sırasında etkisinde kalabilecekleri kritik yükler göz önüne alınarak statik yük altında diagonal basınç, diagonal çekme ve kesme (makaslama) deneylerine tabi tutulmuştur. Çekme, basınç ve kesme deneyleri sonucunda, en yüksek mukavemeti 18 mm MDF'den üretilmiş ve doğu kayını kavela ile birleştirilmiş deney örnekleri göstermiştir. Plastik kavelalar mukavemet açısından yeterli bulunmamıştır. Kavelalı birleştirmelerde doğu kayını kavelaların kullanılması tercih edilmelidir. Ayrıca, 18 mm MDF 16mm MDF den, 18mm YL 16mm YL dan daha yüksek mukavemet değerleri vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, joint factor?s strength properties of 1/1 scaled boxes, were constructed of dowel joined particle board (PB) and medium density fiberboard (MDF) are investigated. In tests, 16 mm thickness and 18 mm thickness wood based composites are used. Dowel joining technique are used in boxes which have L and H-type joints, and plastic and oriental beech (Fagus orientalis L.) dowels are used, which had 8 mm diameter and 30 mm length. As an adhesive, polyurethane glue are used in joints. Glue is only applied on the dowel surface and a wax paper is put between the panel?s joining surfaces, thanks to this, joining only became at dowels. In L and H-type joints have some critical external forces, under statical force, diagonal compression tests, diagonal tension tests and moment capacity tests are applied. At the end of the tests, MDF specimens are the most strength is seen in 18 mm with oriental beech dowel joined. It is determined that plastic dowels do not have enough strength to use in case constructions. In dowel joined systems oriental beech dowels should be preferred. Also, it is determined that, 18 mm MDF have more strength than 16 mm MDF,18 mm YL has more strength than 16 mm YL.