CdSe nanokristallerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of CdSe nanocrystals
- Tez No: 312841
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında sulu çözeltiler içerisinde CdS, CdSe ve CdSe/CdS nanoparçacıkları sentezlenmiştir. İlk olarak su banyosunda 75ºC sıcaklıkta Se kaynağı olarak toz selenyum kullanılmış ve Se, Cd+2 iyonları ile sıvı-gaz reaksiyonu yoluyla birleşerek CdSe nanoparçacıkların üretimi yapılmıştır. İkinci olarak Na2S-H2SO4'ün reaksiyonundan oluşan H2S gazı bir kükürt kaynağı olarak kullanılmış ve 75ºC sıcaklıkta S, Cd+2 iyonları ile sıvı-gaz reksiyonu yoluyla birleşerek CdS nanoparçacıkların elde edilmesi işlemi gerçekleştirilmiştir. Her bir sentez basamağı, yaklaşık 20 dk sürmüştür. Son olarakta bu iki basamak sırayla aynı çözelti içerisinde oluşturulmuş ve CdSe/CdS nanoparçacıklarının ve çekirdek/kabuk yapısının olabileceği gösterilmiştir. Elde edilen sonuçların TEM ve UV-görünür spektrometresi analizleri yapılarak literatürle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, CdS,CdSe, and CdSe/CdS nanoparticles were synthesized in aqueous solutions. Firs of all, CdSe nanoparticles were produced under water-bath, using Se powder as a selenium source and by Se combined with Cd+2 ions by water-gas reaction at 75ºC. Secondly, CdS nanoparticles were obtained at 75ºC, using H2S generated by the reaction of Na2S-H2SO4 as a sulfur source and by S combined with Cd+2 ions by water-gas reaction. The synythesis time of every step was about 20 min. Lastly, these two steps were generated in the same solution respectively and the possibility of generating of CdSe/CdS nanoparticles and core/shell structure was showed. The obtained results were characterized by using TEM and UV-visible spectrophotometry and compared with litterateur.