Analitik yöntemle çoklu sualma ağızları için kritik batıklığın bulunması
Prediction of critical submergence for multiple intakes by analytical method
  1. Tez No: 312842
  2. Yazar: HÜSEYİN AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, yaklaşan üniform kanal akımı ortamına farklı konumlarda yerleştirilmiş çoklu (dört adet) sualma ağzı grubunun kritik batıklığı deneysel ve teorik olarak incelenmiştir. Kritik batıklık hesabı, potansiyel çözüm yöntemiyle incelenmiş olup toplam akım çizgisi fonksiyonu; noktasal kuyuların (ağız akımlarının) ve üniform kanal akımının akım çizgisi fonksiyonlarının toplamı olarak elde edilmiştir. Dışarıdan çevrinti uygulanmamış yaklaşan akıma (üniform akıma) yerleştirilmiş olunan çoklu sualma ağızlarının kritik batıklığına ait teorik (analitik) ifade ilk defa bu çalışmada kullanılan potansiyel akım çözümüyle bulunmuştur. Bu yöntemde, ortamdaki diğer ağızların, kritik ağız üzerindeki etkisi incelenmiştir. Kritik ağız; kendisi ve üzerinde etkisi olan tüm sualma ağızlarının debilerinin toplamını sanki kendisi tek başına çekiyormuş gibi davranmaktadır. Potansiyel çözümün geçerli olup olmadığını görmek için deneyler yapılmıştır. Potansiyel çözümün ve deneylerin neticeleri karşılaştırılmış ve aralarındaki farkın (ağızların gruptaki konumlarına bağlı olarak) % 0 ? 30 arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the critical submergence for a group of multiple (four) intakes sited with different positions in an incoming uniform flow was investigated both experimentally and theoretically. Prediction of the critical submergence was performed by using potential solution. The total stream function was obtained as the sum of the stream functions of the point sinks (intake flows) and uniform canal flow. The theoretical (analytical) expression for the critical submergence of multiple pipe intakes sited in an incoming uniform canal flow with no imposed circulation was found by potential flow solution for the first time in this study. In this method, the effects of the intakes in the group on the intake under critical condition were investigated. The critical intake acts as if it works as an isolated intake with a discharge equal to the sum of discharges of all effective intakes (including the critical intake itself) in the group. Experiments were conducted to test whether or not the potential solution is valid. Potential solution results and experimental data were compared and it was found that the difference between them is in the range of %0-30.