Topikal EGF uygulamasının dorsolateral eksizyonel yaralarda oksidan olaylara etkisi
The effect of topical EGF administration on dorsolateral excisional wound?s oxidant status
  1. Tez No: 312849
  2. Yazar: ZEYNEP KALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÇOŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yara, yumuşak dokuların normal anatomik yapı ve fonksiyonunun bozulmasıdır. Travma ile başlayan ve yeni doku oluşumu ile sonuçlanan hücresel ve biyokimyasal olaylar süreci ise yara iyileşmesi olarak adlandırılır. Epidermal büyüme faktörü (EGF) gibi çeşitli büyüme faktörleri yara iyileşmesi sürecinde önemli rol oynarlar. Araştırmaların çoğu EGF'nin yara iyileşmesindeki hızlandırıcı etkisini göstermektedir ancak EGF'nin yara iyileşme sürecinde organizmada meydana gelen oksidan olaylar üzerine etkisini gösteren çalışmaların sayısı çok azdır. Bu amaçla çalışmamızda, rat deri dokusunda yara oluşturulmuş ve topikal olarak uygulanan EGF'nin oksidatif olaylar üzerindeki etkisinin 1., 5., 7. ve 14. günlerde araştırılması amaçlanmıştır.Deneylerde 200?250 g ağırlıkta 54 adet Wistar-Albino tipi erkek rat kullanıldı. Dorsolateral eksizyonel yara yapılan ratlar 2 gruba ayrıldı: 1- Tedavisiz grup 2- Topikal EGF uygulanan grup. Uygulama grubundaki hayvanların yara dokularına her gün birer kez thilotears içerisinde topikal olarak tek doz (10ng/ml) EGF solüsyonu uygulandı. 1., 5., 7. ve 14. günlerde ratlar anestezi altında kalplerinden kan çekilerek feda edildi. Yara dokuları hemen çıkartıldı, bulaşmayı önleyecek materyale sarılarak ?30 0C de saklandı. Değerler spektrofotometrik yöntemle ölçüldü. TBARS, GSH, NOx ve AA sonuçları Anova Varyans Analizi ile SOD ise Kruskal Wallis testi ile karşılaştırıldı (p < 0,05).Sonuç olarak, EGF uygulanan gruplar ile tedavisiz gruplar karşılaştırıldığında; EGF uygulanan grubun 5. gündeki TBARS düzeyi azalırken, NOx düzeyi artmıştır; ayrıca 14. günde de GSH düzeyi artmıştır. EGF'nin, bir antioksidan gibi, yara dokusunda meydana gelen oksidan ürünlerin temizlenmesine ve yaranın daha erken safhalarda iyileşmesine katkı sağlayarak antioksidan tedaviler için potansiyel özellik taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Wound is the impairment of soft tissues? anatomic structure and function. Wound healing is the process of the biochemical events that start with trauma and eventuate with new tissue formation. Various growth factors, like Epidemal growth factor (EGF), play an important role in wound healing. Many researches reported EGF?s wound healing accelerating effect. However, little is known about the interaction between the growth factors and oxidant-antioxidant events in experimental cutaneous wound healing models. Therefore we planned this study to evaluate the connection between EGF therapy and TBARS, GSH, NOx, AA levels and SOD activity in skin tissue. All of these parameters of wound tissue were determined after excisional surgery followed by topical EGF administration on days 1, 5, 7 and 14.In our study, 54 male Wistar-Albino rats (weight: 200-250g) were used. Dorsolateral excisional wounds were made on the rats and they were randomly divided into 2 groups: 1- Untreated group, 2- Topical EGF administered group. EGF solution was prepared in thilotears (10 ng/ml) and administered as topical single dose on post-operation days. Animals were sacrificed on 1, 5, 7 and 14th days by exsanguination under anesthesia. Wound tissues were removed immediately avoiding contamination and stored at ?30 0C. The parameters of the wound tissue were measured spectrophotometrically. Statistical analysis were performed using Anova Variance Analysis (TBARS, GSH, NOx and AA levels) and Kruskal Wallis test (SOD activity). All data were expressed as mean ± SD. Statistical significance was considered as P < 0.05.Our results showed that, TBARS levels were decreased and NOx levels were increased on the 5th day after operation, and GSH levels were increased on the 14th day in EGF administered group, compared to untreated group. As a concluion, our data showed that EGF may act like an antioxidant and show its beneficial effects by scavenging already formed toxic oxidation products in wound tissue. Also, it may contribute healing of the wound tissue in earlier stages and suggest a potential effective role for antioxidant therapies.