Farklı sıcaklıklarda şok uygulamalarının gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, W. 1792) yumurtalarının yaşama, büyüme, triploidlik, biyokimyasal parametreler ve enzim aktivitesi üzerine etkisi
Effect of different thermal shocks applications on survival, growth, triploidy, biochemical parameters and enzyme activity of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss, W. 1792) eggs
  1. Tez No: 312898
  2. Yazar: TAYFUN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESAT MAHMUT KOCAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss, W. 1792) yumurtalarına farklı sıcaklıklarda şok uygulamasının yaşama, büyüme, triploidlik, biyokimyasal parametreler ve enzim aktivitesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada üç farklı sıcaklık düzeyi (15, 20 ve 25oC) ve tek kontrol grubu kullanılmıştır. Yumurtaların döllenmesini takiben 7 dakika süreyle 15, 20 ve 25oC'de sıcaklık şoku uygulanmıştır. Sıcak şok uygulanan gruplar ve kontrol grubu 9,6 oC'de inkübasyona bırakılmıştır. Gruplar arasında ilk yem alımına kadarki yaşama oranları; kontrol>15oC >20oC>25oC olarak belirlenmiştir (p20oC>K>25oC olarak belirlenmiştir (p>0,05). Gruplar arasında mutlak gelişim oranları sırasıyla15oC>20oC>25oC>K olarak belirlenmiştir (p>0,05). 5. ayda ve 17. ayda balıkların AST ve trigliserit seviyeleri tüm gruplarda 25oC>K>20oC>15oC olarak belirlenmiştir. 5. ayda ve 17. ayda balıkların ALT seviyeleri sırasıyla 20oC>25oC>K>15oC ve 20oC>15oC>K>25oC olarak belirlenmiştir. 5. ayda ve 17. ayda balıkların total kolesterol seviyeleri sırasıyla 25oC >20oC>15oC>K ve 20oC>15oC>K>25oC (p>0,05) olarak belirlenmiştir. 5. ayda balıkların HDL seviyeleri 150C>200C>25oC>K iken, 17. ayda balıkların HDL seviyeleri 15oC>20oC>K>25oC olarak belirlenmiştir. 5. ayda ve 17. ayda balıkların LDL seviyeleri sırasıyla 25oC>20oC>15oC>K ve 25oC>15oC>K>15oC olarak belirlenmiştir. 5. ayda ve 17. ayda balıkların VLDL seviyeleri sırasıyla 25oC>K>20oC>15oC ve 25oC>15oC>K>15oC olarak belirlenmiştir. 5 ayda. ve 17. ayda balıkların malondialdehit (MDA) seviyeleri sırasıyla 25oC>20oC>K>15oC olarak belirlenmiştir (p>0,05). 5. ayda ve 17. ayda balıkların serum paraoksonaz (PON) seviyeleri 15oC>20oC>25oC>K olarak belirlenmiştir (p>0,05). Gruplar arasında sadece 25oC'lik şoklamada %20 oranında triploid elde edilmiştir. Gruplar arasında gonadosomatik ve hepatosomatik indeksler sırasıyla 15oC>20oC>25oC>K (p>0,05) iken, kondüsyon faktörleri K>25oC>20oC>15oC olarak belirlenmiştir (p>0,05). Bu çalışma (yaşama oranları hariç) gökkuşağı alabalığı yumurtaları için optimum şoklama sıcaklığının 15 ve 20oC'ler arasında olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of three different thermal shocks (15, 20 and 25oC) on survival, growth, triploidy, biochemical parameters and enzyme activity of rainbow trout eggs have been investigated. In the present investigation, three different temperature levels (15, 20 and 25oC) and single control group have been used. Following fertilization of eggs, thermal shocks have been applied upon 7 minutes at 15, 20 and 250C. The control group and other groups for which thermal shocks are applied were left for incubation at 9,6oC. The survival ratios, until weaning, among the groups for which a thermal shocks applied upon 7 minutes at 15, 20 and 250C following the fertilization of eggs have been determined as control>15oC >20oC>25oC (p20oC>K>25oC (p>0,05). The gain relative growth rations among the groups have been determined to be 15oC>20oC>25oC>K, respectively (p>0,05). The AST and triglyceride levels of fish in 5 and 17 months have been determined to be 25oC>K>20oC>15oC in all groups (p>0,05). The ALT levels of fish in 5 and 17 months have been determined 20oC>25oC>K>15oC and 20oC>15oC>K>25oC, respectively (p>0,05). The total cholesterol levels of fish in 5 and 17 months have been determined to be 25oC>20oC>15oC>K and 20oC>15oC>K>25oC, respectively (p>0,05). While the HDL levels of fish in 5 month are 15oC>20oC>25oC>K, the HDL levels of fish in 17 month have been determined to be 15oC>20oC>K>25oC, respectively (p>0,05). The LDL levels of fish in 5 and 17 months have been determined to be 25oC>20oC>15oC>K and 25oC>15oC>K>15oC, respectively (p>0,05). The VLDL levels of fish in 5 and 17 months have been determined to be 25oC>K>20oC>15oC and 25oC>15oC>K>15oC, respectively (p>0,05). The malondialdehyde (MDA) levels of fish in 5 and 17 months have been found to be 25oC>20oC>K>15oC, respectively (p>0,05). The paraoxonase (PON) levels of fish in 5 and 17 months have been found to be 15oC>20oC>25oC>K, respectively (p>0,05). 20% ratio of triploidy has been obtained only in group for which 25oC thermal shock applied. The indexes of HSI and GSI among the groups were 15oC>20oC>25oC>K, respectively (p>0,05), whereas the condition factors have been determined as K>25oC>20oC>15oC (p>0,05). The this study, (except the survival rations) the optimum shock temperature for rainbow trouts have been indicated to be between 15 and 20oC.