Değişik açık ve yeşil alanlarda bitkisel tasarım yönünden güvenilirlik faktörünün analizi
Different open and green spaces in terms of plant design safety factor analysis
- Tez No: 312900
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Geleceğe yönelik yapılan tüm açık ve yeşil alan planlama ve tasarımlarda güvenli mekânlar oluşturulması bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışma bitkisel tasarım yönünden güvenli park tercihlerini belirleyerek, güvenli mekân tipolojilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu bağlamda araştırma Erzurum kenti ve yakın çevresinde bulunan 100. yıl parkı, Tavşanlı park, Peyzaj Mimarlığı Bölüm Arberetumu, Çeçenistan parkı ve Kuğulu park gibi rekreasyonel alanlarda yürütülmüştür. Ayrıca örnek alan teşkil etmesi için dünyanın farklı ülkelerinden seçilmiş değişik bitkisel tasarım ve farklı peyzaj karakterlerine sahip uygulamaların yer aldığı açık ve yeşil alanlardan da genel görüntüler yer almıştır. Çalışmanın ana materyalini bu açık-yeşil alanları temsil eden ve peyzajın farklı karakterlerini (açık peyzaj, kapalı peyzaj, gizemli peyzaj, vs.) yansıtan tipik görüntüler oluşturmaktadır. Her bir alandan 6'şar adet fotoğraf kullanılarak toplam 6x6=36 adet fotoğraf üzerinde 200 kişilik katılımcı tarafından güven parametresi ve görsel peyzaj kalite değerlendirmesi yapılmış. Katılımcılar tarafından her bir fotoğrafa algısal paramet-reler göz önüne alınarak puan verilmiş, en yüksek güven puanı A3 (genel görüntü)' e ait olurken onu ikinci sırada A6 (genel görüntü) ve üçüncü sırada A1 (genel görüntü) izlemiş-tir. Analiz sonuçlarına göre en çok tercih edilen görüntülere ilişkin mekânsal karakteristikler ortaya koyulmuştur. Araştırmada kullanılan yöntemin analiz sonuçlarına dayanılarak istatistiksel anlamda anlamlı veriler elde edilmiştir. Araştırma bulgularının değerlendirilmesi sonucunda güven ile uyum, açıklık, düzen, doğallık, perspektif ve manzara güzelliği parametreleri arasında pozitif ilişki saptanmış ve mekân tercihleri üzerinde doğrudan etkili oldukları bulunmuştur. Sonuç olarak, güvenli mekân tipolojileri belirlenerek, buna bağlı şekilde mevcut açık ve yeşil alanların güven açısından yeniden gözden geçirilmesi ve ıslah edilmesi gerekmektedir sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Made for the future of all open and green space planning and design creation of safe spaces has become a necessity. This study design in terms of plant safety by determining the preferences of park, aims to demonstrate a safe space typologies. In this context, research and in the vicinity of Erzurum city, 100 year, park, parking Tavsanli, Landscape Architecture Section Arberetumu, Chechnya, such as parks and recreational areas, parking Kugulu conducted. In addition, to set an example for the different countries of the world have selected different plant design and applications of different characters including landscaping and green space, open to the general pattern has taken place. The main material for the study of this open-green spaces and landscapes that represent different characters (the open landscape, indoor landscaping, a mysterious landscape, etc..) Images reflecting the typical form. 6 on the images of each field using a total of 200 people participating in the photo 6x6 = 36 units, and the visual landscape quality assessment was conducted by the confidence parameter. Participants on a picture by perceptual parameters, taking into account the points given to each, the highest confidence rating to A3 (general view) that belongs to him in second place while the A6 (overall image), and third in the A1 (overall image) was followed. According to the results of the analysis on the spatial characteristics of the most preferred images have been revealed. Based on the results of the analysis method used in the study were obtained from the statistical sense, meaningful data. Evaluation of research findings as a result of compliance with the trust, openness, order and spontaneity, and beauty of the landscape perspective and a positive correlation between the parameters were determined and were found to be a direct effect on place preference. As a result, determining a safe space typologies, open and green spaces exist in the form attached to it in terms of the trust must be concluded that the review and improvement.