Aşkale (Erzurum) manyezit ocaklarından cevher zenginleştirme potansiyeli bulunan bakterilerin izolasyonu ve moleküler karakterizasyonu
Isolation and molecular characterization of the bacteria which have potential of ore enrichment in magnesite quarries in Aşkale (Erzurum)
- Tez No: 312903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada; Erzurum- Aşkale sınırları içerisinde yer alan üç farklı manyezit madeni ocağından örnekler alınarak, cevher zenginleştirme potansiyeli olan bakterilerin izolasyonu gerçekleştirildi.Elde edilen izolatların tanı ve karakterizasyonu konvensiyonel (morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal testler) ve moleküler yöntemlere (yağ asiti metil ester profilleri (FAME), BOX-PCR ve 16S rRNA) göre yapıldı. Sekans analizleri sonucunda, bu bakteri izolatlarının 2'sinin Staphylococcus epidermidis, 2'sinin Bacillus sp., 2'sinin Exiguobacterium sibiricum, 4'ünün Exiguobacterium aurantiacum ve diğerlerinin ise sırasıyla Staphylococcus haemolyticus, Shewanella baltica ve Klebsiella oxytoca olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study; the isolation of bacteria which have potential of ore enrichment was carried out by taking samples from three magnesite quarries which are located in Erzurum-Askale borderlines.The obtained isolates were identified and characterized according to the conventional (morphological, physiological and biochemical tests) and molecular techniques (fatty acid methyl ester profiles (FAME), BOX PCR and 16S rRNA). As a result of sequence analysis, it was determined that 2 of these bacteria isolates were Staphylococcus epidermidis, 2 of them were Bacillus sp., 2 of them were Exiguobacterium sibiricum, 4 of them were Exiguobacterium aurantiacum and the others were Staphylococcus haemolyticus, Shewanella baltica ve Klebsiella oxytoca, respectively.