Nano-hidroksiapatit üzerine malahit yeşili adsorpsiyonun incelenmesi
The invastigation of adsorption malachite green on nano-hydroxyapatite
  1. Tez No: 312915
  2. Yazar: SUAT SOYAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORAL LAÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, tekstil endüstrisi atık sularının kirliliği açısından referans olarak kabul edilen Malahit yeşili'nin sulu ortamdan uzaklaştırılması amacıyla sol-jel yöntemle üretilmiş olan nano-HAp ile adsorpsiyon özellikleri incelenmiştir. Malahit yeşili tekstil boyalarına referans olması yanında tüm dünyada balık çiftliği endüstrilerinde mantar ilacı ve dezenfektan olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ipek, yün, deri ve pamuk boyamak için geniş çapta kullanılmaktadır. Malahit yeşili, trifenil metan ailesindendir. Ayrıca memeli hücreleri için sitotoksik bir maddedir. Adsorpsiyon üzerine; temas süresi, pH, adsorban miktarı ve sıcaklık parametrelerinin etkileri incelenmiştir.Adsorpsiyon deney verileri yardımıyla çizilen adsorpsiyon izotermlerinin Langmuir, Freundlich, Temkin ve D-R modellerine uyumları incelenmiştir. Bu çalışmanın sonunda adsorpsiyon denge sabitleri ve adsorpsiyon yetenekleri belirlenmiştir. Adsorpsiyon kinetiği modelleri 1. mertebe, yalancı 1. Mertebe, yalancı, 2. Mertebe ve partiküliçi difüzyon modelleri incelenmiştir. Ayrıca adsorpsiyon verileri yardımıyla ?G°, ?H° ve ?S° gibi termodinamik büyüklükler hesaplanmıştır. Sonuç olarak adsorpsiyon işleminin Freundlich ve Temkin izotermine uyduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra adsorpsiyon reaksiyonunun yalancı 2. Mertebe kinetik modeline uygun ve endotermik olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, with the aim of removing of aqueous solution of Malachite Green which is accepted as the reference in terms of textile industry wastewater polluction, adsorption properties of produced in sol-gel method have been examined. Malachite Green have been used not only as a reference on textile dyes,but also fungicide and disinfectant in fish farm industries worldwide. In addition, it was widely been used for silk, wool, leather, cotton, dyeing. Malachite Green belongs to the family of triphenyl methane. Moreower, it is a cyctoxic agent for mammalian cells. Adsorption was investigated by depending on change of pH, temperature and amount of adsorbent.Adsorption isotherms drawn with the help of the experiment data were investigated in accordance with Langmuir, Freundlich, Temkin and D-R models. At the end of this study, adsorption equilibrium constans and adsorption capabilities were determined. First order, pseudo-first-order, pseudo-second-order and intra-partical discussion models and adsorption kinetics models were investigated. In addition, with the help of adsorption data, thermodynamic quantities such as ?G°, ?H° and ?S° were calculated. In conclusion, it was determined that adsorption process was in accordance with Freundlich and Temkin isotherm. In addition to this it was found out that adsorption reaction was endotermic and suitable with pseudo-second-order kinetics model.