Kalkopirit cevherinin asidik ortamda potasyum nitrat ile çözünme mekanizmasının ve kinetiğinin incelenmesi
The study of chalcopyrite ore dissolution?s kinetic and mechanism in acidic media with potassium nitrate
- Tez No: 312916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER KUŞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Artvin-Murgul'dan temin edilen kalkopirit cevherinin asidik ortamda potasyum nitrat ile çözünme mekanizması ve kinetiği incelenmiştir. Asidik ortam olarak sülfürik asit kullanılmıştır. Bu çalışmada çözünme mekanizmasının ve kinetiğinin belirlenmesi için birçok parametre göz önünde bulundurulmuştur. Bu parametreler; sülfürik asit konsantrasyonu 2-5 M aralığında, potasyum nitrat konsantrasyonu 1-4 M, katı-sıvı oranı 1/10-1/100 aralığında, sıcaklık 70-85oC aralığında, karıştırma hızı 300-900 rpm aralığında ve tane boyutu -50+70, -70+100, -100+120, -120+140 mesh gibi parametrelerdir. Bu parametrelerden elde edilen verilerden yararlanarak çözünme mekanizması belirlenmeye çalışılmış ve çeşitli kinetik modeller uygulanarak uygun kinetik model tespit edilmiştir. Çalışılan bu parametreler sonucunda bakır ekstraksiyonu en fazla %76,86 olarak bulunmuştur. Kalkopirit cevherindeki bakırın sülfürik asit ortamında potasyum nitrat ile çözünmesine ait aktivasyon enerjisi 10,225 kj/mol olarak hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the dissolution?s kinetic and mechanism of chalcopyrite, provided from Artvin-Murgul, with potassium nitrate in acidic media was investigated. It was used sulfuric acid as acidic media. In this study, a multi parameter were considered to determine the dissolution?s kinetic and mechanism. These parameters were sulfuric acid concentrations changed between 2 M and 5 M, potassium nitrate concentrations changed between 1 M and 4 M, solid/liquid rates which were 1/10-1/100, temperature changed between 70°C and 85°C, mixing speed ranged 300 and 900 rpm and also particle sizes as -50+70, -70+100, -100+120, -120+140 mesh. The datas obtained from these parameters were used for trying to determine the dissolution?s mechanism and various kinetic models were experienced to find the proper kinetic model. According to these parameters as studied, the maximum copper extraction was found as 76,86%. The dissolution?s activation energy of copper in chalcopyrite ore with potassium nitrate in sulfuric acid media was calculated as 10,225 kj/mol .