Turna yemişi (Vaccinium macrocarpon) ve mersinin (Myrtus communis)liyofilize edilmiş su ekstrelerinin antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi ve fenolik içeriklerinin aydınlatılması
Determinaton of antioxidant capacities of liyophilised water extracts of craneberry (Vaccinium macrocarpon) and myrtus (Myrtus communis) and clarification of theirs phenolic contents
  1. Tez No: 312918
  2. Yazar: PINAR ANNAKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ GÜLÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Turna yemişi ve mersinin liyofilize edilmiş su ekstrelerinin antioksidan ve radikal giderme aktivitelerini değerlendirmek için, total fenolik bileşik miktarı tayini, total flavonoit bileşik miktar tayini, Fe3+-Fe2+ indirgeme kapasitesi, kuprak metodu ile kuprik iyonları (Cu2+) indirgeme kapasitesi, FRAP metoduna göre Fe3+ indirgeme kapasitesi, süperoksit anyon radikali (O2?-) giderme, 2,2´-azino-bis(3-etilbenztiyoazolin-6-sülfonik asit) radikal (ABTS?+) giderme, 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil serbest radikal (DPPH·) giderme, N,N-dimetil-p-fenilendiamin radikal (DMPD?+) giderme aktiviteleri, ferrozin ve bipiridil reaktifleri ile ferröz iyonları (Fe2+) şelatlama aktiviteleri ve ferrik tiyosiyanat metoduna göre total antioksidan aktivitesi çalışıldı. Çalışma kapsamında BHA, BHT, ?-tokoferol ve troloks standart antioksidan olarak kullanıldı. Turna yemişi ve mersinin liyofilize edilmiş su ekstrelerinin kullanılan bütün metotlarda etkili bir şekilde antioksidan ve radikal giderme etkisine sahip oldukları gözlendi. Kullanılan numunelerin antioksidan aktivitelerinin bir standart antioksidan olan troloksa yakın olduğu gözlemlendi. Ayrıca turna yemişi ve mersinin liyofilize edilmiş su ekstreleri standartlardan daha yüksek metal şelatlama aktivitesi sergiledi. Ekstrelerde bulunan p-hidroksibenzoik asit, vanilin, p-kumarik asit, askorbik asit, kafeik asit, ferulik asit, elajik asit, sirinjik asit, kuersetin, epigenin, epigallokatekin, kaempferol, kaempferol-3-O-glukozit, luteolin-7-O-glukozit gibi fenolik bileşiklerin kantitatif miktarları, sıvı kromatografisi-kütle/kütle spektrometresi (LC-MS/MS) analiz metoduna göre yapıldı. Bu metotta 13C p-hidroksibenzoik asit internal standard olarak kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In order to evaluation of antioxidant and radical scavenging activities of liyophilised water extracts of craneberry (Vaccinium macrocarpon) and myrtus (Myrtus communis), different in vitro methods such as total phenolic compounds determination using by Folin Ciocalteau reagent, total flavonoids determination, Fe3+-Fe2+ reducing capacity, cupric ion (Cu2+) reduction capacity by Cuprac method, Fe3+ reducing capacity by FRAP merthod, superoxide anion radical (O2?-) scavenging, 2,2´-azino-bis(3-ethylbenzthiazoline-6-sulfonic acid) radical (ABTS?+) scavenging, 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl free radical (DPPH·) scavenging and N,N-dimethyl-p-phenylenediamine radical (DMPD?+) scavenging activities, ferrous ions (Fe2+) chelating activities using by ferrozine and bipyridyl reagents and total antioxidant activity by ferric thiocyanate method were performed separately. Also, BHA, BHT, ?-tocopherol and trolox, a water-soluble analogue of ?-tocopherol, were used as the reference antioxidant compounds. Liyophilised water extracts of craneberry and myrtus exhibited effective antioxidant and radical scavenging effects in used all methods. It was observed that the antioxidant activities of these somple was found tb be close to trolox as astandard antioxidant. Liyophilised water extracts of craneberry and myrtus demonstrated higher metal chelating activities than that of standard compounds. Quantitative amount of phenolic componds such as p-hydroxibenzoic acid, vanilin, p-qumarik acid, ascorbic acid, caffeic acid, ferulic acid, elagic acid, syringic acid, quercetin, apigenin, apigallocatecin, kaempferol, kaempferol-3-O-glucoside, luteolin-7-O-glucoside in extracts were determined using by (high-performance liquid chromatography coupled with tandem mass spectrometry) LC-MS/MS analysis method. 13C p-hidroksibenzoik asit was used as internal standard.