Binaftil temelli kiral hipervalent iyot bileşiklerinin sentezi ve olefinlerin enantiyoseçici allilik oksidasyonu
Synthesis of binaphtyl-based chiral hypervalent iodine compounds and enantioselective allylic oxidation of olefins
- Tez No: 312920
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hipervalent iyot bileşikleri birçok reaksiyon türünde kullanılabilme özelliklerinden dolayı önemli bileşiklerdir. Son yıllarda kiral hipervalent iyot bileşiklerinin geçiş metallerinin yerine çeşitli transformasyonlarda kullanılması özellikle tercih edilmektedir. Bu çalışmada binaftil temelli yeni kiral hipervalent iyot bileşiklerinin sentezi ve bu bileşiklerle olefinlerin enantiyoseçici alilik oksidasyonu hedeflendi. Bunun için (R)-(+)-1,1'-binaftil-2,2'-diamin çıkış bileşiği olarak kullanıldı. Ardından çeşitli türevlerde kiral oksidantlar sentezlendi ve karakterize edildi. Daha sonra sentezlenen bu oksidantları test etmek için alken olarak siklohekzen seçildi. Siklohekzen ile bu oksidantların reaksiyonu sonucunda ilgili alilik hidroperoksit ürünü elde edildi.
Özet (Çeviri)
Hypervalent iodine compounds are an important class of compounds as they have the characteristic to be used in many reaction types. In recent years, it is preferred especially that chiral hypervalent iodine compounds are used instead of transition metals in a variety of transformations. In this study the synthesis of binaphtyl-based new chiral hypervalent iodine compounds and by this compounds the enantioselective allylic oxidation of the olefins were targeted. (R)-(+)-1,1?-binaphtyl-2,2?-diamine was used as rising compound for this aim. Then, chiral oxidants were synthesized and characterized in various derivations. Later cyclohexene was chosen as the alkene to test these oxidants which were synthesized. At the end of the reaction of these oxidants the related allylic hydroperoxide product was synthesized by cyclohexene.