İki noktalı kırmızı örümcek [(Tetranychus urticae (Acari, Tetranychidae)] ile biyolojik mücadelede kullanılabilecek entomopatojen funguslarin izolasyonu ve biyopestisit olarak kullanılabilme potansiyellerinin belirlenmesi
The isolation of entomopathogenic fungi to be used in biological control with twospotted spider mite [Tetranychus urticae (Acari, Tetranychidae)] and the determination of their potentials as biopesticides
  1. Tez No: 312946
  2. Yazar: SERKAN ÖRTÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ALGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, Erzurum, Kars ve Ardahan'dan Tetranychus urticae ile bulaşık olduğu belirlenen bitki yaprakları toplandı. Laboratuara getirilen yaprak örnekleri üzerinden alınan T.urticae bireylerinin dış ve iç mikrofungus florası belirlendi. İzolasyonlar sonucunda, Acremonium, Alternaria, Aspergillus, Beauveria, Cladosporium, Gliocladium, Humicola, Penicillium, Trichoderma, Isaria, Ulocladium ve Verticillium cinslerine ait 25 farklı tür elde edildi. İlk olarak, bu 25 türe ait 45 izolatın patojeniteleri, kitinaz aktiviteleri ve yaprak yüzeyinde kolonize olma durumları değerlendirildi. 3 türe ait toplam 12 izolatın T.urticae'ye karşı patojen olduğu belirlendi. Kullanılan skalaya göre: AT020 numaralı Isaria farinosa ile AT025 numaralı Cladosporium cladosporioides izolatı az derecede patojen olarak; AT037 ve AT101 numaralı Beauveria bassiana izolatları, AT019 ve AT026 numaralı C. cladosporioides izolatları ve AT035 ve AT036 numaralı I. farinosa izolatları orta derecede patojen olarak; AT007, AT021, AT034 ve AT076 numaralı B. bassiana izolatları ise yüksek derecede patojen olarak belirlendi. Diğer 33 izolatın, T.urticae'ye karşı patojen olmadığı belirlendi. Ardından bir önceki çalışmada yüksek derecede patojen olarak belirlenen B. bassiana izolatlarının 1x106, 1x107 ve 1x108 olmak üzere üç farklı konsantrasyonda; %65±5 ve %100 olmak üzere iki farklı nispi nemde T. urticae'ye karşı patojeniteleri araştırıldı. ATA007 ve ATA076 izolatlarının düşük nem seviyesi ve düşük spor konsantrasyonlarında, yüksek ölüm oranı ve kısa LT50 süresine sahip olduğu belirlendi. Son olarak, bu iki izolat kitle üretimine yatkınlık, UV radyasyonuna dayanıklılık ve farklı sıcaklıklarda spor üretme kapasitelerine göre seçildi. Sonuçta, ATA076 numaralı B. bassiana izolatının, T. urticae'nin biyolojik mücadelesinde etkili bir şekilde kullanılabileceği önerildi.
Özet (Çeviri)
In this study, plant leaves infected with Tetranychus urticae were collected from Erzurum, Kars and Ardahan. At laboratory, the internal and external mycoflora of T.urticae individuals on plant leaves were determined. As a result of isolation, twenty-five different fungi species belonging to the genera Acremonium, Alternaria, Aspergillus, Beauveria, Cladosporium, Gliocladium, Humicola, Penicillium, Trichoderma, Isaria, Ulocladium and Verticillium were obtained. Firstly, pathogenicity of this forty-five isolate belonging to twenty-five species, chitinase activity and colonization of leaf surface were evaluated. A total of twelve isolates belonging to three species were determined to be pathogen against T.urticae. According to scale used, AT020 Isaria farinosa and AT025 Cladosporium cladosporioides were determined as less highly pathogenic, AT037 and AT101 Beauveria bassiana, and AT019 and AT026 C. cladosporioides, and AT035 and AT036 I. farinosa as moderate pathogen, AT007, AT021, AT034 and AT076 B. bassiana as highly pathogenic. The other thirty-three isolates found that not pathogenic against T.urticae. Secondly, In a previous study, pathogenicity of the highly pathogenic Beauveria bassiana isolates were investigated at the three conidial concentration as 1x106, 1x107 and 1x108, and at the degree of humidity as 65±5% and 100%. ATA007 and ATA076 isolates were determined to having the high mortality rate and shortest LT50 values on the low humidity and low conidial concentrations. Finally, these two strains selected by their tending to mass production, resistance to UV radiation and ability of spore producing on different temperatures. These results suggest that B. bassiana isolate AT076 could be an effective tool in the biological control of T. urticae.