Domates üzerinde zararlı iki noktalı kırmızıörümcek Tetranychus urticae Koch. (Acari:Tetranychidae)'nin mücadelesinde hümik maddelerin etkinliği
The efficiency of humic materials for pest control on tomato against harmful two spotted spider mite Tetranychus urticae Koch. (Acari:Tetranychidae)
  1. Tez No: 496678
  2. Yazar: MEDET UFUK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
İki Noktalı Kırmızıörümcek Tetranychus urticae Koch. (Acari: Tetranychidae) domates üzerindeki en zararlı türlerdendir. Bu zararlının mücadelesinde genellikle pestisitler kullanılmakta ve bu kullanılan pestisitler ise çevreye ve insan sağlığında olumsuz etkilere yol açabilmektedir. T. urticae'nin mücadelesinde doğa ile barışık bir mücadele yöntemi olan biyolojik mücadele ise son zamanlarda en fazla tercih edilen yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu zararlının biyolojik mücadelesinde yaygın olarak kullanılan predatör akarlar ise, başta Phytoseiulus persimilis A.H. (Acarina: Phytoseiidae) olmak üzere, diğer bazı Phytoseiidae familyası akarlarıdır. Bu türler kitle halinde üretilerek, ya da doğrudan biyopreparatları temin edilerek seralarda ve açık alanlarda biyolojik mücadele çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada domates üzerinde T. urticae'nin biyolojik mücadelesinde yaygın olarak kullanılan avcı akar P. persimilis'in etkinliğinin arttırılmasında hümik asit kullanımının katkısı araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları değerlendirildiğinde hümik asit kullanılan bitkilerde T. urticae popülasyonunun artarak 6. haftada yaprak başına 18.7 akar oranına kadar ulaştığı, P. persimilis'in ise yaprak başına 0.50 akar oranına ulaştığı saptanmıştır. Hümik asit kullanılmayan bitkilerde ise av ve avcı oranlarının daha düşük seviyelerde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Two Spotted Spider Mite, Tetranychus urticae Koch. (Acari: Tetranychidae), is one of the most harmful species on tomato. Pesticides are commonly used for the pest control of this harmful insect and pesticide usage can cause harmful effects on environment and human health. For the control against T. urticae, biological pest control which is one of the most preffered nature friendly method recently emerges upon us. Particularly Phytoseiulus persimilis A.H. (Acari: Phytoseiidae) and some other Phytoseiidae family are commonly used on control against this harmful mites. The species bred in mass production or provided by biopreparates are commonly used on open field biological pest control operations commonly. In this study, it was aimed to research the contribution of humic asid usage on the enchancement of the effectiveness of predator mite P. persimilis, which is widely used for biological control on tomato against T. urticae. According to the results it was seen that T. urticae population had grown to 18.7 mite per leaf in 6 weeks period and P. persimilis had reached to 0.50 mite rate per leaf. Harmful and useful mite rates are suggested lower in no humic asid used leafs.