Isparta ili elma bahçelerinde zararlı iki noktalı kırmızıörümcek, tetranychus urticae koch (Acarı: Tetranychıdae)'nin farklı populasyonlarının etoxazole ve spırodıclofen'e karşı duyarlılık düzeylerinin ve direnç mekanizmalarının belirlenmesi
Determination of the susceptibility levels and resistance mechanisms of different populations of twospotted spider mite, tetranychus urticae koch (Acari: Tetranychidae) found in apple orchards in isparta province, against etoxazole and spirodiclofen
  1. Tez No: 373184
  2. Yazar: FEHMİYE OYA TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Isparta İli elma bahçelerinden toplanan Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae)'nin etoxale ve spirodiclofen'e karşı duyarlılık düzeyleri belirlenmiştir. Elma bahçelerinden toplam 26 T. urticae populasyonu toplanmıştır. Bu populasyonlara hassas populasyonda belirlenen diagnostik doz uygulanmış ve sadece 2011 yılında toplanan 6 populasyonda spirodiclofen'e karşı ve 1 populasyonda da etoxazole'e karşı direnç olabileceği tahmin edilmiştir. Ancak bu populasyonların hiç birinde önemli ölçüde bir duyarlılık kaybı belirlenemiştir. Bu populasyonların biyokimyasal sonuçları da hassas populasyonla benzerlik göstermiştir. Bu ilaçların direnç mekanizmalarını belirlemek için hassas populasyonda bu ilaçlar ile seleksiyon yapılmıştır. Etoxazole ile yapılan 5 seleksiyon ile direnç 45.769 kata, scrolodiclofen ile yapılan 8 seleksiyonda direnç 5.427 kata yükselmiştir. Biyokimyasal analiz sonuçlarına göre etoxazole direncinde esteraz ve P450 enzimleri scrolodiclofen direncinde P450 ve GST enzimleri rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, Tetranychus urticae were collected from the apple orchards in Isparta district region, susceptibility levels of spirodiclefen and etoxazole determined. A total of 26 T. urticae populations collected from apple orchards. The diagnostic dose that determined susceptible population were applied to field populations, and only six populations against spirodiclofen and one populations against to etoxazole that collected in 2011 was estimated to develop resistance. However, no significant loss of sensitivity was found in any of these populations. These populations were similar to the precision of biochemical results. To determine the mechanisms of resistance to these acaricides, the precise population selection was made with these acaricides. The resistance made by etoxazole with 5 selections have increased 45.769 fold and made by scrolodiclofen with 8 selections 5.427 fold. According to the results of biochemical analysis, esteraz and P450 enzymes might play a role in this etoxazole resistance, and the enzyme P450 ve GST might play a role in scrolodiclofen resistance.