Inula peacockiana (Aitch.&Hemsl.) krovin türünün farklı ekstrelerinde antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerin araştırılması
Determining antimicrobial and antioxidant activity of different solvent extracts of inula peacockiana (Aitch. & Hemsl.)
- Tez No: 312957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Compositae (Asteraceae) familyası, çiçekli bitkilerin en büyük familyalarından biridir. Dünyanın hemen her yerinde yayılış gösterir. Çalışmamızda Van' ın Gevaş ilçesinden toplanan Compositae familyasına ait olan Inula peacockiana bitkisine ait petrol eteri, aseton ve metanol ekstrelerinin antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri, HPLC analizi ile de fenolik madde içeriği belirlendi.Çalışmamızda antimikrobiyal aktivite tayini için mikrodilüsyon yöntemi kullanıldı ve minimum bakterisit/fungisit konsantrasyonu belirlendi. En iyi sonuçları aldığımız petrol eteri ekstresi Proteus vulgaris, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae üzerinde 0.1 mg/mL konsantrasyon değerinde bakterisit, 3.1 mg/mL konsantrasyon değerinde ise Fusarium proliferatum üzerinde fungisit etki gösterdi.Antibakteriyel aktivite için Gram (+) bakterilerden Staphylococcus aureus (ATTC6538P), Bacillus cereus (CCM 99) ve Gram (-) bakterilerden Klebsiella pneumoniae (CCM 2318), Escherichia coli (ATCC 11230), Pseudomonas aeuroginosa (ATCC 27853), Proteus vulgaris (ATCC 6897) kullanıldı. Bitki ekstreleri antitüberküloz aktivitede Mycobacterium tuberculosis' in H37Ra (ATCC 25177), H37Rv (ATCC 27294) suşlarına karşı denendi. Antifungal aktivitede, flamentli funguslar olan Aspergillus niger van Tiegh (TA 47-3), Aspergillus flavus Link (TA 41-17), Aspergillus ochraceus K. Wilh. (MUCL 39534) ve Fusarium proliferatum (Matsushima) Nirenberg (TA 18-2) kullanıldı.Antioksidan aktivite DPPH metodu kullanılarak yapıldı. Total fenol miktarı Folin-Ciocaltaeu metoduyla incelenmiş olup, metanol ekstresinin en yüksek total fenol miktarına sahip olduğu belirlendi (172 mgGA/gr). HPLC analizi sonucunda metanol, aseton ve petrol eteri ekstrelerinde bulunan fenolik bileşikler tespit edildi ve elde ettiğimiz sonuçlarla tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Compositae (Asteraceae) is one of the largest family of flowering plants. It grows approximately every country in the World. In our study, the antimicrobial and antioxidant activities of the petroleum ether, acetone and methanol extracts of Inula peacockiana which collected in Gevaş county of Van Province ? have been determined.In our study, the antimicrobial activities were examined using microdilution methods, and a minimum bactericide/fungicide concentration was determined. Our best result of its antimicrobial activity, the petroleum ether extract of the plant had a bactericide effect on Proteus vulgaris, Staphylococcus aureus and Klebsiella pneumoniae (0.1 mg/mL), had a fungicide effect on Fusarium proliferatum with a concentration of 3.1 mg/mL.Staphylococcus aureus (ATTC 6538P), Klebsiella pneumonia (CCM 2318), Escherichia coli (ATCC 11230), Pseudomonas aeuroginosa (ATCC 27853), Proteus vulgaris (ATCC 6897) and Bacillus cereus (CCM 99) for antibacterial activity; Mycobacterium tuberculosis (H37Ra) and (H37Rv) for antimycobacterial activity and for antifungal activity Aspergillus niger van Tiegh (TA 47-3), Aspergillus flavus Link (TA 41-17), Aspergillus ochraceus K. Wilh. (MUCL 39534), Fusarium proliferatum (Matsushima) Nirenberg (TA 18-2) species were used.The antioxidant activity was carried out using the DPPH method. The amount of total phenol was examined using the Folin- Ciocaltaeu method and it was found that the methanol extract had the highest amount of total phenol (172 mgGA/gr). By means of HPLC analysis, phenolic compounds were determined in the extracts of the plant and the results were discussed.