Eskitmeye tabi tutulan kompozit başlıkların balistik testlerinin yapılması ve analizi
Analysıng and makıng ballıstıc test of composıte helmet that gettıng older
- Tez No: 312958
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN AY, YRD. DOÇ. DR. DAVUT AKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Başlık muharebe sahasının vazgeçilmez kullanım unsurlarından biridir. Öyle ki başlık kullanım açısından insanlığın ilk muharebelerinde nasıl kendine yer bulduysa gelecekteki muharebe sahasında da kendine yer bulacaktır. Günümüz kompozit başlık imalat teknolojisinde organik matrisli kompozit malzemelerin kullanımına başlanılmasıyla birlikte iki ana malzeme ön plana çıkmıştır. Bu malzemeler para-aramid ve UHMW-PE'dir. Söz konusu malzemelerin başlık üretiminde kullanılmasıyla hafiflik, üstün balistik performans, yüksek enerji sönümleme özelliği, düşük ısı iletkenliği, çok düşük iç deformasyon, çatlak yayılmasına, korozyon ve kimyasallara karşı yüksek dayanım özellikleri elde edilmiştir. Bu çalışma, para-aramid malzeme kullanılarak üretilen balistik özellikli kompozit başlığın, hammadde aşamasından nihai mamul haline gelene kadar takip edilen genel üretim aşamalarını ve başlığın üzerinden kademeli olarak kaldırılan talaşın terminal balistik performansta meydana getirdiği değişimin incelenmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Helmet is can not be relinquished usage elements of battle field. Such that in the view of usage such a view of using that how helmet found to use first war of humanity will have on future's combat area. Todays composite helmet manufacturing technology with the using organic arraged materials, two main material have fore grounded. These materials are para-aramid and UHMW-PE. By usage of that materials in the production lightness, advanced balistic performance, high energy damping, low thermal conductance, very low internal deformation, high endurance to corrossion and chemicals has been obtained. This thesis contents, by using para-aramid material producted ballistic featured composite helmet, following general manufacturing levels from the raw material to the final product and researching of shavings that taken upon the surface of helmet level by level which causes changing on the terminal ballistic performance.