Temel metal ve kor alt yapı üzerine farklı kalınlıklarda hazırlanan düşük ısılı porselenlerin renk stabilitesinin eskitme sonrası karşılaştırılması
A comparison of the colour stability of low fusing porcelain with different thickness baked on base metal alloy and metal free cores after aging process
  1. Tez No: 163966
  2. Yazar: EVRİM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
87 ÖZET Temel Metal ve Kor alt Yapı Üzerine Farklı Kalınlıklarda Hazırlanan Düşük Isılı Porselenlerin Renk Stabilitesinin Eskitme Sonrası Karşılaştırılması Bu çalışmanın amacı metal porselen ve full porselen sistemlerin hızlandırılmış eskitme işlemi sonrasında renk stabilitesini karşılaştırmaktır. Ayrıca bu çalışma, metal ve porselen korlar üzerine farklı dentin kalınlıklarında hazırlanan düşük ısılı porselenlerin, renk stabilitesi üzerine hızlandırılmış eskitme işleminin etkisini saptamayı da hedeflemiştir. Hızlandırılmış eskitme işlemi uygulayarak ağız ortamında çeşitli fiziksel ve kimyasal faktörlerin etkisine maruz kalan düşük ısılı porselen materyalinin renk stabilitesindeki değişikliklerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 3 farklı porselen restorasyon incelenmiştir. Bunlar: Grup I:Temel metal kor+ Finesse düşük ısı porseleni, Grup II: Porselen kor+ Finesse düşük ısı porseleni, Grup III: Temel metal kor+ Vita Omega 900 porselenidir. Örneklerdeki porselen korlar finesse all ceramic kor porselen materyalinden, metal korlar Wiron 99 temel metal alaşımından yapılmıştır. Örnekler 0,6mm, 0,9mm, 1,2mm dentin kalınlıklarında hazırlanmıştır. Korların üzerine farklı kalınlıklarda dentin porseleni hazırlamak için 8mm çapında bir kalıp kullanılmıştır. Her grup için 10 örnek hazırlanmış ve toplam 90 örnek incelenmiştir. Bütün örnekler A2 renginde hazırlanmıştır. Örneklerin renk analizi Minolta CR 321 kolorimetre kullanılarak yapılmıştır. Örneklerin renkleri porselenlerin glaze işleminden önce ve sonra kaydedilmiştir. Her örnek için renk ölçümleri 5 'er kez tekrarlanmış ve ortalama değerler kaydedilmiştir.Glazeden sonra örnekler hızlandırılmış eskitme siklusuna tabi tutulmuştur. 300 saatlik eskitme, 600 saatlik eskitme ve 900 saatlik eskitmelerden sonra renk ölçümleri tekrarlanmıştır. CIE Lab renk sistemine göre veriler alınmış ve renk değişiminin hesaplanmasında AE= [(AL*)2+ (Aa*)2+ (Ab*)2f/2 formülü kullanılmıştır. Üç farklı porselen grubu, üç farklı kalınlık ve beş farklı değişkenin (glaze öncesi, glaze sonrası ve 300 saatlik, 600 saatlik, 900 saatlik hızlandırılmış eskitme) AE değerlerini karşılaştırmak için ANOVA testi ve gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için Duncan çoklu karşılaştırma (multiple range test) testi kullanılmıştır. Porselen restorasyon tipleri ve porselen kalınlıkları arasındaki ilişkiyi belirlemek için non parametrik Kruskall Wallis analizi uygulanmıştır. İstatistiksel analiz sonucuna göre porselen tipi ve kalınlıklara bağlı olarak her üç renk parametresinin (L açıklık- koyuluk, a kırmızı- yeşil, b san- mavi ) porselen gruplarında önemli farklılıklar gösterdiği ortaya çıkmıştır(**p
Özet (Çeviri)
89 SUMMARY A Comparison of the Colour Stability of Low Fusing Porcelain with Different Thickness Baked on Base Metal Alloy and Metal Free Cores After Aging Process The purpose of this study was to compare the colour stability of metal ceramic and all ceramic systems after accelerated aging process. Furthermore this study attempted to determine the influence of accelerated aging process on the varying thicknesses of dentin porcelain constructed on metal or porcelain cores on the colour stability of two different ceramic materials. The aim of performing accelerated aging was to determine the colour stability of the porcelain material which exposed to various physical and chemical factors in the oral environment. Three different porcelain restorations were evaluated in this investigation. These wererGroup I: Base metal core + Finesse low fusing porcelain, Group II: Porcelain core + Finesse low fusing porcelain, Group III: Base metal core + Vita Omega 900 low fusing porcelain. Porcelain cores of the samples were made of Finesse all ceramic core porcelain materials while metal cores were cast from Wiron 99 base metal alloy. The samples were produced with three different dentin porcelain thicknesses which were 0,6 mm, 0,9 mm and 1,2 mm. A jig with an 8 mm diameter was used to construct the samples with different thicknesses of dentin porcelain on the cores. Ten samples were prepared for each group and in total 90 samples were investigated. All samples were produced in the shade of A2. Colorimetric analysis of the samples was performed using a Minolta CR 321 colorimeter. The shades of the samples were recorded before and after the glazing process of porcelains. All colorimetric measurements were repeated 5 times for each sample and their mean values were recorded. All samples were then subjected to the accelerated aging process after glazings. Colorimetric measurements were repeated for each sample after 300 hours, 600 hours and 900 hours of aging. Colorimetric data were recorded as CIE Lab values and the colour difference values were calculated using the following formula: AE = { (AL*)2 + (Aa*)2+(Ab*)2}1/2. To compare the AE values of 3 different groups of porcelain restoration types with 3 different dentin porcelain thicknesses in terms of 5 different variables (non-glazed, glazed, 300 hours, 600 hours and 900 hours of accelerated aging), an analysis of variance (ANOVA) test and to determine the differences between the groups the Duncan multiple range test was used. To determine the relationship between the porcelain thickness and porcelain restoration types, a non parametric Kruskal-Wallis analysis was performed. The results of statistical analysis indicated that depending on the porcelain type and thickness, each of the three colour parameters (L: darkness-lightness, a: red-green, b: yellow- blue) demonstrated significant differences in the porcelain groups(**p