Katlı çarpım manifoldları
Warped products
  1. Tez No: 312966
  2. Yazar: FATMA GÜRLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada katlı çarpım manifoldları, yarı-Einstein katlı çarpım manifoldları, semi-simetrik metrik koneksiyona göre katlı çarpım manifoldları ve semi-simetrik metrik koneksiyona göre yarı-Einstein katlı çarpım manifoldları incelenmiştir.Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş bölümüdür.İkinci bölümde, çalışmanın ileriki bölümlerinde kullanılan temel tanım ve kavramlar verilmiştir. Ayrıca katlı çarpım manifoldları ve yarı-Einstein katlı çarpım manifoldları ile ilgili temel tanım ve teoremler incelenmiştir.Üçüncü bölümde semi-simetrik metrik koneksiyona göre katlı çarpım manifoldlarının genel bir tanımı verilmiş ve bazı bilinen teoremler ifade edilmiştir.Son bölüm olan dördüncü bölüm orijinal sonuçlar içermektedir. Bu bölümde semi-simetrik metrik koneksiyona göre yarı-Einstein katlı çarpım manifoldları ile ilgili sonuçlar elde edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER : katlı çarpım manifoldu, Einstein manifoldu, yarı-Einstein manifoldu, semi-simetrik metrik koneksiyon.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study warped products, quasi-Einstein warped products, warped product with a semi-symmetric metric connection and quasi-Einstein warped product manifolds endowed with semi-symmetric metric connection.This thesis consist of four chapters.The first chapter is the introduction.In the second chapter , we give some notion and definition which will be used in the next chapters. Furthermore, we study notion of warped product and quasi-Einstein warped product.In the third chapter we give the definition of warped product with semi-symmetric metric connection and known theorems.In the final chapter, which consists of original results, we obtain results of quasi-Einstein warped product with semi-symmetric metric connection.KEYWORDS : warped product, Einstein manifold, quasi-Einstein manifold, semi-symmetric metric connection.