Perilendiimid türevlerinin organik buharlara karşı duyarlılıklarının incelenmesi
Investigation of the sensing properties of deritaves perylenediimide to organic vapors
  1. Tez No: 312975
  2. Yazar: YASER AÇIKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT ÇAPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Langmuir-Blodgett (LB) ince film tekniği, nano boyutlarda ince film sensör tabakası üretiminde kullanılmıştır. Sensör maddesi olarak yeni sentezlenmiş perylendiimid türevlerinden N,N'-(glycine t- butylester)-3,4:9,10-perylendiimide, N,N'-(bicyclohexyl)-3,4:9,10-perylendiimide ve 1,7-dibromo-N,N'-(bicyclohexyl)-3,4:9,10-perylendiimide seçilmiştir. Farklı tabaka sayılarında LB ince filmleri üretilmiş ve UV-görünür spektrometresi, Floresans spektroskopisi, Atomik Kuvvet Mikroskobu (AKM), Yüzey Plazmon Rezonansı (YPR) ve Kuartz Kristal Mikrobalans (KKM) sistemi kullanılarak ince film üretimi aşamaları takip edilmiştir. LB ince film sensör tabakası, benzen, kloroform ve toluen buharlarına maruz bırakılmış ve etkileşimleri KKM sistemi kullanılarak incelenmiştir. Etkileşmedeki fiziksel süreçler modellenerek şişme dinamiği Fick yasası yardımıyla aydınlatılmaya çalışılmıştır.Bu doktora çalışmasında, seçilmiş olan perilen türevi maddelerin ince film oluşumu, organik buharlara karşı olan tepkileri araştırılmış ve etkileşme mekanizması aydınlatılarak, bu maddelerin literatüre kazandırılması sağlanmıştır. Seçilen perilendiimid maddelerinden ince tabakalı LB film üretimi gerçekleştirilebilmekte ve sensör maddesi olarak duyarlı, geri dönüşümlü ve tekrarlanabilir tepkiler elde edilmektedir. Bu maddelerin sensör maddesi olarak potansiyel uygulama alanına sahip olacağı bu çalışma ile ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Langmuir-Blodgett (LB) thin film techniuqe is used to produce layer of thin film sensor at nano scales. N,N?-(glycine t- butylester)-3,4:9,10- perylendiimide, N,N?-(bicyclohexyl)-3,4:9,10- perylendiimide ve 1,7-dibromo- N,N?-(bicyclohexyl)-3,4:9,10- perylendiimide which new synthesised deritaves perylenediimide were chosen as a sensor material. Different number of LB film layer was produced and thin film fabrication process was monitored with UV-visible, Fluorescence spectroscopy, Atomic Force Microscopy (AFM), Surface Plasmon Resonance (SPR) and Quartz Crystal Microbalance (QCM) measurement techniques. Layer of LB thin film sensor exposed to benzene, chloroform and toluene and used QCM measurement technique for investigation of their interaction. Physical processes of this interaction were modeled and swelling dynamic was tried to be illuminated with Fick?s Law.In this PhD study, deritaves of perylenediimide which were chosen fabrication of LB film, investigated their responses agains to organic vapors and the interaction mechanism is illuminated for gained to literature. It can be produced LB film which thin layer with perylenediimide materials which were chosen and obtained sensitive, reversible and reproducible responses as a sensor material. Thanks to this study, these materials have found potential applications as a sensor material.