Organik boya uyarımlı güneş pillerinde kullanılabilecek yeni perilen türevlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new prylene derivatives used in organic dye-sensitized solar cells
- Tez No: 237957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK DİNÇALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, fotovoltaik uygulamalarda kullanılmak üzere, simetrik olmayan perilen diimidlerin yeni bir serisi sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Perilen diimidler, yüksek fluoresans kuantum verimleri, yüksek molar absorplama katsayıları ve fotokararlılıklarından dolayı; optolektronik uygulamalar için uygundur. N,N?-Bis(2,6-diizopropilfenil)-1,7-dibromoperilen-3,4,9,10-tetrakarboksilik diimid, standart bir prosedürle sentezlenmiştir. Sonra, perilen halkasının 1-Br ve 7-Br grupları, 6-undekanol ile yerdeğiştirme vermiştir. Elde edilen N,N?-Bis(2,6-diizopropilfenil)-1,7-bis(6-undekanoksi)perilen-3,4,9,10-tetrakarboksilik diimid, kısmi hidroliz yapılmış ve N-(2,6-diizopropilfenil)-1,7-bis(6-undekanoksi)perilen-3,4,9,10-tetrakarboksilik 3,4-anhidrit 9,10-imid oluşmuştur. Son adımda, bu perilen imid anhidrit türevi, simetrik olmayan perilen diimid boya serisini oluşturmak üzere, üç farklı amino bileşiği ile tepkimeye girmiştir. Bu amino bileşiklerinden birisi olan ve sentezde kullanılan yapı, 3-[4-(4-aminofenil)-5-metil-tiyen-2-yil]-2-siyanoakrilik asit' tir. Bu madde, 5-metil-2-tiyofen karboksaldehit' ten dört adımda sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new series of unsymmetric perylene diimide dyes were synthesized and characterized for photovoltaic applications. Perylene diimides were suitable for optoelectronic applications because of their high fluorescence quantum yields, high molar absorptivity constant and photostability. N,N?-Bis(2,6-diisopropylphenyl)-1,7-dibromoperylene-3,4,9,10-tetracarboxylic diimide was synthesized with a standart procedure. Then, 1-Br and 7-Br groups of perylene ring were substituted with 6-undecanol. Obtained N,N?-Bis(2,6-diisopropylphenyl)-1,7-bis(6-undecanoxy)perylene-3,4,9,10-tetracarboxylic diimide was partially hydrolysed, and N-(2,6-diisopropylphenyl)-1,7-bis(6-undecanoxy)perylene-3,4,9,10-tetracarboxylic 3,4-anhydride 9,10-imide were formed. On the last step, this perylene imide anhydride derivative was reacted with three different amino compunds for synthesizing a series of unsymmetric perylene diimide dyes. One of the amino compounds, 3-[4-(4-aminophenyl)-5-methyl-thien-2-yl]-2-cyanoacrilic acid used in the synthesis, was synthesized from 5-methyl-2-thiophene carboxaldehyde in four steps.