Balıkesir ilinde bulunan kreş ve gündüz bakımevlerinde hava ile taşınan mikrofunguslar
Airborne fungi in the indoor and outdoor of day-care centers in Balikesir city,Turkey
- Tez No: 312978
- Danışmanlar: PROF. DR. A. DİLEK AZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir il merkezinde belirlenen 9 farklı anaokulu, kreş ve gündüz bakımevinin iç ve dış ortam havasında bulunan mikrofungus yükünün belirlenmesi ve meterolojik faktörler ile olan ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nisan 2010 - Mart 2011 tarihleri arasında toplam 12 ay boyunca her ay örnekleme yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda 432 petri plağında iç ortamda 500, dış ortamda 685 olmak üzere toplam 1185 mikrofungus kolonisi elde edilmiştir.Çalışma sonucunda 11 cinse ait (Acremonium, Alternaria, Aspergillus, Cladosporium, Embellesia, Mucor, Paecilomyces, Penicillium, Rhizopus, Trichoderma, Ulocladium) 32 tür ve 7 ayrı steril mikrofungus belirlenmiştir. Teşhisi yapılan mikrofungus cinsleri içinde genel dağılımda sıralama Cladosporium, Penicillium, Aspergillus ve Alternaria cinsi (%39,90 ; %17,04 ; %16,60 ve %16,28) şeklindedir.İç ve dış ortam hava örneklemesi için ekonomik ve kolay oluşundan dolayı“yer çekimine dayalı petri plak metodu”kullanılmıştır. Buna göre, içlerine Rose-Bengal ve Streptomycin ilaveli Pepton Dekstroz Agar konan petri kapları 10 dakika boyunca havaya maruz bırakılmıştır. Petri kaplarının konulacağı yerin, iç ortamlarda yerden 100 cm, dış ortamlarda ise 150 cm yükseklikte olmasına dikkat edilmiştir. Bununla birlikte, örnekleme süresi esnasında termohigrometre aracılığıyla ortamın sıcaklığı ve nisbi nemi ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the microfungal flora and in relation with meteorological factors of indoor and outdoor fungal flora in selected 9 different sampling areas which are consisting of day-care centers of Balikesir city. Air sampling was taken at one month intervals over a period of 12 months between April, 2010 - March, 2011. After air sampling from this sampling areas, we determined that 500 microfungal colonies in the indoor air and 685 microfungal colonies in the outdoor air. A total of 1,185 microfungal colonies were counted on 432 petri plates.Eleven microfungal genera (Acremonium, Alternaria, Aspergillus, Cladosporium, Embellesia, Mucor, Paecilomyces, Penicillium, Rhizopus, Trichoderma, Ulocladium), 32 species and 7 Mycellia sterilia were isolated from the indoor and outdoor air at selected sites. The dominant microfungal genera were Cladosporium, Penicillium, Aspergillus and Alternaria (39,90%, 17,04%, 16,60% and 16,28% of the total, respectively).We used the petri plate method (based on gravitational) for the isolation of airborne fungi because of both its practical and easy usage. According to this method, petri plates containing Peptone Dextrose Agar with Rose-Bengal and Streptomycin were exposed the atmosphere for ten minutes. We cared that petri dishes must place up to 100 cm in the indoor and 150 cm in the outdoor. Besides, we measured temperature and relative humidity during air sampling time by the thermohigrometer.