Tek ve çok gözlü betonarme dikdörtgen su depolarının incelenmesi
Single and multi-eyed analysis of the reinforced concrete rectangular water storages
- Tez No: 312983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERİHAN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tez çalışmasının ön araştırma sürecinde model alınacak materyallerin taramaları yapılmış, betonarme su depoları konusunda hazırlanmış türkçe kaynakların yetersiz olduğu ve herhangi bir TSE (Türk Standartları Enstitüsü) standartının olmadığı saptanmıştır. Betonarme su depoları eksenli çalışmalardan ziyade, depoların genel anlamda tanımlandığı kaynaklarda lokal olarak betonarme su depolarına değinildiği tespit edilmiştir. Saptanan bu boşluğu kısmen doldurabilecek bu tez çalışması betonarme su depolarını ayrıntılı olarak ele almaktadır.Birinci bölümde depolar ana hatlarıyla tanıtılmaktadır. Depolara projelendirilmesinde uygulanacak kuvvetler ve hacimlerinin tayini hakkında bilgiler verilmektedir. Yapısal olarak mükemmel olan bir depo hidrolik açıdan yetersiz olabileceğinden birinci bölümde aynı zamanda hidrolik ve yapısal özellikler birlikte verilmektedir. İkinci bölümde gömme ve yerüstü depolara ilişkin hesap bağıntıları, pratik hesap şe¬killeri, sayısal uygulamalar, çeşitli detay ve konstrüksiyon bilgileri verilmektedir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde depo tabanlarında, zemin cinsine göre alınacak konstrüktif önlemler ve derzlerin yerleştirilmesi, derz malzemeleri ve bunların depolarda uygulamalarından söz edilmekte aynı zamanda çeşitli derz detay¬ları verilmektedir. Beşinci bölümde depolarda geçirimsizlik irdelenmekte ve geçirimsiz beton yapımından, taşınmasından, yer¬leştirilmesinden ve bakımından söz edilmektedir. Altıncı bölümde dikdörtgen kesitli gömme depola¬rın depreme göre hesabına ilişkin birkaç hesap yöntemi veril¬mekte ve bunlar kendi aralarında karşılaştırılmaktadır. Bu ara¬da pratik uygulamaları kolaylaştırmak için yöntemlerden elde edilen çeşitli çizelge ve grafikler de sunulmaktadır. Yedinci bölümde DSİ'nin B.A. Su tutucu yapıların hesap ve yapımına ait genel teknik şartnamesinin özeti verilmektedir.Sekizinci bölümde ise bu çalışmaya ait sonuç ve önerilere ayrılmış olup bunu kaynaklar listesi izlemektedir.
Özet (Çeviri)
During the research of the thesis, the process model to be made of materials are scanned and seen that there weren?t enough resources prepared about concrete water storages in TSE standarts. Concrete water storages defined in the local stores mentioned sources have been identified rather than reinforced concrete water storages. This thesis are discussed reinforced concrete water storages in detail and can partially fill this gap.The first section introduces the outline of depots. Determination of applied forces to provides and volumes; provides information about the projects of storages. Because of a storage can be structually perfect but it can be inferior to respect of hydraulic features at the same time, there is hydraulic and structural features in the first section. In the second part, account for recessed and surface storages relations, clays that occurred between practical account, the numerical applications, various informations are given in detail and construction. The third and fourth sections, storage floors, floor constructive measures to be taken according to the type and placement of joints, joint materials and their applications are referred to in storage are also details of various joints. Impermeable and permeable concrete construction of storage is rewieved in the fifth chapter. Recessed rectangular cross-section, on the account of the earthquake, and there are given a few calculation method are compared with each other in the six section. In order to facilitate the practical application of this interim obtained from a variety of methods are presented in tables and graphs. The seventh chapter, the DSI reinforced concrete the water-retaining structures and the construction of the account summary is given of the general technical specifications.In the eighth chapter of this work is devoted to conclusions and recommendations follows this list of resources.