Düz dişlilerin imalat yöntemi optimizasyonu ve analizler
Optimization and analysis of manufacturing method of spur gears
  1. Tez No: 312992
  2. Yazar: ÖNDER AYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ALTINBALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bir mühendislik parçasını üretmek için var olan üretim yöntemlerininseçilmesinde bir çok kriter söz konusudur. Mekanik özelliklerin üstünlüğü ve üretimhızının yüksekliği söz konusu olduğunda plastik şekil verme metotları diğer üretimmetotlarına nazaran oldukça önemli üstünlükler arz eder. Metal şekillendirmeişlemlerinde malzemeyi plastik olarak deforme etmek için gerekli kuvveti tahmin etmekoldukça önemlidir.Bu tezde, 4 ve 6 dişe sahip düz dişli benzeri parçaların ileri ekstrüzyonu veradyal ekstrüzyonu için ilk defa önerilen kabul edilebilir hız alanları ile gereklidenklemler oluşturulmuş ve üst sınır analizi sonuçları elde edilmiştir. İleri ekstrüzyonkalıplarında kalıp içi geçiş profili ve matris uzunluğu parametre olarak alınmıştır. Tezindeneysel çalışmalarında ticari saflıkta Al 1070 alüminyum kullanılmıştır. Aynı kalıplariçin ticari bir yazılım olan DEFORM 3D programı ile sonlu elemanlar çözümleri eldeedilmiştir. İleri ekstrüzyon yöntemi ve radyal ekstrüzyon yöntemi ile üretilen farklıgeometriye sahip dişli benzeri parçalar, gerekli kuvvet, yorulma dayanımları ve sertlikdağılımları ve boyutsal doğruluk kriterleri baz alınarak karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many criteria for selecting manufacturing methods to produce aproduct. When considering the superiority of mechanical properties and rise ofproduction speed, plastic deformation methods present very important advantagescompared to other fabrication techniques. It is rather important to estimate the formingload required for plastically deforming the material in metal forming processes.In this study, for direct extrusion and radial extrusion of gear like products with4 and 6 cogs, with a new kinematically admissible velocity field, required equationswere formed and the results of upper bound analysis were obtained. In direct extrusiondie, die transition profile and length of a die were used as parameters. In experimentalspecimens of the study, commercially pure aluminum Al 1070 was selected. By usingDEFORM 3D® software which is commercial software for same dies formation, finiteelement solutions were obtained. Gear like products with different geometrical shapes,which were produced with direct extrusion technique and radial extrusion techniquewere compared by basing on forming load, their fatigue strength and hardnessdistribution and dimensional accuracy criteria.