Tıbbi atık bertaraf yöntemleri ve karşılaştırılması Giresun ili örnek çalışması
Medical waste disposal methods and comparison case study of Giresun
  1. Tez No: 313039
  2. Yazar: HARUN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tıbbi atıklar hastane ve diğer sağlık kuruluşlarının faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan enfeksiyöz, patolojik ve kesici-delici atıklardır. Tıbbi atıklar yüksek oranda enfeksiyon kaynağıdır. Bulaşma riski yüksek olan başta Hepatit, AİDS vb. hastalıkların, bu atıklarla diğer canlılara da geçebileceği dikkate alınmalı ve diğer atıklardan ayrıştırılmasında, geçici depolanmasında, taşınmasında ve nihai bertarafında özel yöntemlere ihtiyaç duymasıdır. Bu yöntemler özenle uygulanmadığı takdirde, söz konusu atıklardan kaynaklanan bulaşıcı hastalıkların insanlara, hayvanlara ve gıdalara bulaşma riskinin önüne geçilemeyecektir.Tıbbi atıklar çoğunlukla ayrı toplanmakta ya da ayrı toplanmamakla birlikte diğer atıklarla karıştırılarak depolama alanlarına veya tabiata bırakılmaktadır. Aslında diğer atık türlerinden farklı olarak tıbbi atıklar için ayrı bir ücretlendirme sistemi getirilmiş olup, Mahalli Çevre Kurulları kendi illeri için uygulanacak ücretleri her yıl belirlemektedir. Buna rağmen çok sayıda belediyenin tıbbi atık taşıma aracına sahip olmadığı ve tıbbi atıkların sadece bu belediyelerce diğer atıklardan ayrı toplandığı ve taşındığı bilinmektedir. Gerekli yapılanması olan şehirlerde ise uygulamanın takibatı konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Diğer yerlerde ise, genellikle bu atıklar ya sağlık kuruluşları tarafından doğrudan ya da belediyeler tarafından toplama/taşıma veya depolama aşamasında evsel atıklarla karıştırılmaktadır.Bu çalışmada Giresun İli Prof. Dr. A. İlhan ÖZDEMİR Devlet Hastanesi verilerinden ve araştırmalardan elde edilen sonuçlardan yola çıkarak Türkiye ve Dünya şartlarındaki mevcut durum karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Elde edilen verilerle Giresun Belediye sınırları içerisinde tıbbi atık sterilizasyon tesisinin kurulması için fizibilite çalışması yapılmıştır.Gelişen sağlık hizmetleri ve sağlık turizmi gibi yeni kavramlar ile tıbbi atıkların bertarafı daha da önem kazanmaktadır. Bu konuda ilgili kuruluşların atık üretim kapasiteleri hakkında bir bilgi bankası oluşturulması, risklerin yönetilmesi için eylem planları hazırlanması ve denetimlerin sıklaştırılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Medical Waste is infectious, pathological and sharp- pricking kind of waste that is resulted by the activities of Health Institutions and Organizations. Medical Waste is the severe Infection Source in the nature itself. It shouldn?t be ignored that viruses and germs that cause contagious diseases may spread from person to person for example aids, hepatitis and etc. Because of the Medical Waste. As a result of this, Medical Waste must be set apart from other waste and rubbish materials. In this process, Medical Waste needs special and professional methods such as in transportation, separations and elusion of it.Medical Waste is collected from the streets as if they are average waste as if not, at least they are sent to same facilities. In fact, there is a pricing system for the medical waste in which prices are updated every year and sent to cities by the Local Environment Commissions unlike normal waste. In spite of this, it is known that Many City Halls still don?t have transports for medical waste and they gather medical waste with other kinds of waste. Moreover, The ones which have special transports for medical waste have problems in examination and prosecution. In the rest of the cities, medical waste is taken care of by the health Institutions or they are gathered by the City Hall as if they are domestic waste in the process of transportation or collection.In this study, the research and data obtained from the Prof. Dr. A. İlhan ÖZDEMİR State Hospital thetics interpreted by comparing the current situation in Turkey and world conditions. With the data obtained within the municipal boundaries of Giresun feasibility study was done for the establishment of medical waste sterilization facility.New terms like Medical Tourism Care and remarkable developments in the health system make it more clear that medical waste should be gather in a different way and much more studious. Additionally, it is vital that related institutions and Organizations must prepare a list including the amount of waste production, they must prepare action plans which are necessary for the risk management and finally they must take precautions for the prosecution and the examination of it.