Endüstri kuruluşlarından kaynaklanan kontamine üstübü ve bez atıklarından enerji eldesi için piroliz uygulaması
Pyrolysis application for contaminated oakum and cotton waste for obtaining energy from by industrial companies
  1. Tez No: 313041
  2. Yazar: NESLİHAN ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİM ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Endüstrinin hızla gelişmesi, bir yandan insanların yaşam düzeyinin yükselmesini ve konforun artmasını sağlamakta, diğer yandan da doğal dengenin giderek bozulmasına ve böylece insan yaşamının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Günümüzde en büyük çevre sorunlarından biri hızla artmakta olan katı atıklardır. Bu sorun atıkların bertarafında kullanılan teknolojilerin ekonomik ve çevre dostu olması gerekliliğini göstermekte ve konuyla ilgili araştırmalar giderek artmaktadır.Sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerin geleceğe dönük bir enerji politikası mutlaka olmalıdır. Atıklardan enerji eldesi amacıyla kullanılan piroliz metodu da çevreye etkileri açısından ele alındığında tercih edilebilir bir yöntem olarak düşünülmektedir.Bu çalışma, endüstri kuruluşlarından kaynaklanan tehlikeli atık kontamine üstübü ve bez atıklarına piroliz metodu uygulanarak sıvı yakıt üretimi ve verimi üzerine yapılmıştır. Deneyler; 400, 500 ve 600 0C sıcaklık ortamlarında katalizörlü ve katalizörsüz olarak tekrarlanmıştır. Sonuç olarak 600 0C' de katalizörsüz olarak yapılan deneylerin sıvı veriminde daha etkili olduğu görülmüştür. Elde edilen piroliz sıvı ürünü, GC-MS ile karakterize edilmiştir. Çıkan sıvı ürünün %87,54'nün alifatik hidrokarbonlardan oluştuğu tespit edilmiştir. Buna göre çıkan sıvı ürün özellikleri incelendiğinde petrol türevli olduğu ve sentetik sıvı yakıt olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The rapid development of the industry provides comfort for people but on the other hand increases deterioration of the natural balance and thus cause negative effects on human life. Today, one of the biggest environmental problem is increasing solid waste rapidly. This problem shows that necessity of the technologies economic and environmentally friendly and increases resesarch of the subject.Industrialized and developing countries must have an energy policy that is forward-looking. When pyrolysis method used for energy production from waste handles via impacts on the enviroment and is thought to be preferable.In this study, hazardous contaminated oakum and cotton waste from industrial plants using pyrolysis method it is aimed to obtain liquid fuel and yield. The experiments repeats catalyts and non-catalyts in the temperature of 400, 500 ve 600 0C. Finally, its seemed that the experiments without catalyts is much more effective on the liquid yield. Obtained liquid product qualifies with GC-MS. An aliphatic hydrocarbon is observed as 87.54% of the product of the fluid. According to this, when the liquid product was examined and were found that is equivalent to petroleum and it can be used synthetic liquid fuel.