Patates işleme endüstrisi atıksularının termofilik püsürtme çevrimli membran biyoreaktörle arıtımı
Potato processing industry wastewater treatment by thermoplilic jet-loop membrane bioreactor
- Tez No: 313042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KOBYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Patates işleme endüstrisinde yıkama, soyma ve ilave proses işlemleri sonucu büyük miktarda atıksu oluşmaktadır. Bu atıksular nişasta ve protein gibi biyolojik parçalanabilen bileşiklerden oluşmaktadır. Bu nedenle kimyasal oksijen ihtiyacı, toplam askıda katı madde konsantrasyonları yüksektir. Kirlilik yükünün yüksek olması sebebi ile genellikle entegre sistemlerle arıtımı yapılmaktadır. Çevre mühendisliği açısından işletme ve maliyet dikkate alındığında entegre sistemler yerine kompakt sistemler tercih edilebilir. Bu çalışmada yakın bir geçmişi olan püskürtme çevrimli membran biyoreaktör patates işleme endüstrisi atıksularının arıtımında denenmiştir. Püskürtme çevrimli reaktör, çözünmüş oksijen konsantrasyonunun homojen olmasından faydalanılarak termofilik olarak işletilmiştir. Bu sisteme ait kinetik ve stokiyometrik katsayılar, respirometrik yöntemle bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In potato processing industry, large amounts of water is formed as result of peeling, washing and other additional processes. These wastewaters contain various biodegradable compounds, such as starch and protein. Since the chemical oxygen demand and the total suspended solids concentration of such wastewaters are quite high. Because of high-strength wastewater, integrated system refine generally it. Taking account operatin and cost in environmental engineering can prefer integrated system instead compact system. In this study, jet-loop membrane bıoreactor that has a past close tried to refine potato ındustry wastewater treatment The kinetic and stochiometric coefficients of the system were calculated respirometrically, since the dissolved oxygen concentration of the jet-loop membrane bioreactor is homogenous