Şizofrenlerin sözlü metinlerinde duygudurum görünümleri
Affective features in oral language texts of patients with schizophrenia
- Tez No: 313100
 - Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ERGENÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Linguistics
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tezde, şizofreni tanısı almış hastaların değişik duygudurumunlarına ait sözlü dil verileri, aynı hastaların sağlıklı yakınları ve kontroller ile karşılaştırılarak, gruplararasında istatistiksel ve dilbilimsel açıdan anlamlı farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, çalışma grubu, 15 şizofreni hastası (Ş), 15 sağlıklı hasta yakını (SHY) ve 15 kontrol (K) alınarak, deneklerin sözlü metinlerinde duygudurumunu yükleyebilme özellikleri istatistiksel ve sesbilimsel gözlem teknikleri ile değerlendirilmiştir.İstatistiksel değerlendirmeler, iki düzlemde gerçekleştirilmiştir. Birinci düzlemde, (T1) ve (T2)'ye ait nötr durum ve 7 farklı duygudurumu, F0 (min.), F0 (max.) ve F0 (ort.) değerleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. İkinci düzlemde, deneklerin sesletim süreleri (min.), (max.) ve (ort.) değerleri çerçevesinde incelenmiştir. Her iki düzlemde de, Ş grubu en düşük sırada, SHY grubu ikinci sırada ve K grubu en yüksek sırada yer almıştır.Sesbilimsel değerlendirmeler, (T1) ve (T2) tümcelerine ait nötr durum ve 7 farklı duygudurumunun F0 örüntüleri ve enerji yoğunluğu değerleri açısından ele alınmıştır. F0 örüntüleri, Ş grubu ve SHY grubunda (T1) için, Zayıf Alçalan-Yükselen Tonlama Modeli (L+H!), (T2) için, Zayıf Yükselen-Alçalan Tonlama Modeli (H+L!) çerçevesinde değerlendirilirken, K grubunda (T1) için Alçalan-Yükselen Tonlama Modeli (L+H*), (T2) için Yükselen-Alçalan Tonlama Modeli (H+L*) çerçevesinde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, duygudurumlarını yükleyebilme özellikleri bakımından, Ş grubu en düşük sırada, SHY grubu ikinci sırada ve K grubu en yüksek sırada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, 7 affective moods of oral data from different moods of patients who are diagnosed as schizophrenic were compared with their healthy relatives and with control subjects. The data was analyzed in order to see if there were any meaningful differences statistically or linguistically. The study group was formed of 15 patients with schizophrenia (S), 15 healthy relatives (HR) and 15 control subjects (C). The subjects? features of affective mood imposition to the oral texts were evaluated by the help of statistical and phonological observation techniques.The statistical evaluations were done in two levels. In first level, (T1) and (T2) synthesis of neutr mood and 7 other emotional moods were observed in mean F0 (min.), F0 (max.) and F0 (ort.) values. In the next level, the pitch durations of subjects were analyzed in mean (min.), (max.) and (ort.) vaules. In both levels, group S appeared as the last, group HR as the second, and group C as the first.The phonological results are analyzed with neutr mood and 7 other emotional moods of F0 patterns and intensity vaules of (T1) and (T2). F0 patterns are assessed for (T1) in group S and group HR as Weak Rising-Falling Tone Model (H+L!), for (T2) as Weak Falling-Rising Tone Model (L+H!). However, F0 patterns are assessed for (T1) in group C as Rising-Falling Tone Model (L+H*), for (T2) as Falling-Rising Tone Model (H+L*). In both results, group S appeared as the last, group HR as the second, and group C as the first for using affective prosody features.