Şizofrenik hastalarda dermatoglifik analizler
Dermatoglyphics in schizophrenia
  1. Tez No: 157757
  2. Yazar: NUR SÖZÜBİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ELBİSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
IV ÖZET ŞİZOFRENİDE DERMATOGLİFİK ANALİZLER Nur SÖZÜBİR, Doktora tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Temmuz 2004 Sinir sistemindeki gelişme ve fonksiyon bozukluklarının prenatal teşhisisinde önemli antropometrik özelliklerin başında dermatoglifikler gelmektedir. Dermatoglifiklerin değişmezliği dikkate alınarak yapılan bu çalışmada, şizofrenik olgulardaki dermatoglifik özellikler incelenerek, bunun erken tanıdaki önemi ve sağlıklı kişilerle farklılığının ortaya konması amaçlanmıştır. Şizofrenik 24 kadın ve 40 erkekten oluşan hasta grubu ile 34 kadın ve 50 erkekten oluşan kontrol grubundaki bireylerin parmak uçları ve palmar bölgeleri röntgen filmi yöntemi kullanılarak dermatoglifik örnekleri balonundan değerlendirilmiştir. Parmak ucu örnek tiplerinin değerlendirilmesi şizofreni ve kontrol grubunda en sık gözlenen ulnar ilmek tipi olmuştur. Şizofrenik erkeklerde total çizgi sayısı (TRC) ile tüm çizgi sayısı (ARC) kontrol grubuna göre artış gösterirken, şizofrenik kadınlarda bu değerler kontrol grubuna göre daha düşük oranda bulunmuştur. Palmar temel çizgi tipleri değerlendirildiğinde, şizofrenik kadınlar ile kontrol erkek ve kadınlarda bu çizgi tiplerinin sonlanım noktalarının farklılık gösterdiği saptanmıştır. Kadın şizofreniklerin sağ eldeki a-b çizgi değerleri kontrollerle karşılaştırıldığında fark anlamlı bulunmuştur. Şizofrenik olgular hem kendi aralarında hem de kontrol grubuyla karşılaştırıldığında; kadınlardaki atd açı değerinin anlamlı, fakat şizofrenik erkeklerde anlamsız olduğu gözlenmiştir. Büklüm çizgileri olarak bilinen simian ve sidney çizgilerine şizofrenik hastalarda rastlanırken kontrol grubunda hiç rastlanmamıştır. Ancak, şizofreninin etiyolojisinde genetik ve çevresel faktörlerin birlikte etkili olmasının yam sıra, genetik heterojenitenin de etiyolojide önemli bir yer tutması düşünüldüğünde, dermatoglifik örneklerin bir tam kriteri olarak kabul edilebilmesi, daha çok çalışmanın yapılmasına bağlı olacaktır. Tıp alanındaki teknolojik gelişmelere rağmen, sinir sistemini ilgilendiren bu tür patolojilerin tanısında özellikle dermatoglifik örneklerin analizi çok önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DERMATOGLYPHICS IN SCHIZOPHRENIA Nur SÖZÜ B İ R, PhD Thesis Ondokuz Mayıs University Samsun, July 2004 One of the most suitable chronological marker of neuroembryogenesis is dermatoglypbics development of which may reflect the presence of internal and external insults. Regarding the stability of dermatogfyphics, we aimed to investigate dermatoglyphic patterns in schizophrenic cases as contrast to those in healthy population to determine their roles in early diagnosis. Finger and palmar ridge-count dermatoglyphic features were studied in 24 female and 40 male schizophrenic cases and 34 female and SO male healthy cases by using X-ray film method. In all grups, the most common finger tip pattern was found as ulnar loop. TRC and ARC were increased in numbers in male schizophrenics and decreased in numbers in female schizophrenics when compared with controls. The palmar ridge types in left and right hands were similar in male schizophrenics. However, this was found different in female schizophrenics and controls. The difference between the numbers of a-b ridges in left hands of schizophrenics and controls was not statistically significant. However, the difference between the numbers of a-b ridges in right hands of schizophrenics and controls was statistically significant. In female schizophrenics, atd angles were significantly different from those of the controls; but, in male schizophrenics that difference was not significant While no Simian and Sidney ridges were found in controls, they were present in 5% and 4.2% in left hands and 2.5% 8.5% in right hands in male and female schizophrenics, respectively. In addition to genetic and envorimental factors that are responsible for the etiology of schizophrenia, genetic heterogeneity also plays an important role in the etiology of schizophrenia. Furher studies are required for establishment of the dermatoglyphic patterns as diagnostic criteria of schizophrenia. Recent studies on the etiology of schizophrenia include family, twin, adoption and molecular genetic studies. Dermatoglyphic analysis in neurodevelepmental disorders is still an important tool for investigating the etiology in these