Bileşik suç
Joint offenses
  1. Tez No: 313104
  2. Yazar: DUYGU MERKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bileşik suç, kanunda suçların içtimaı başlığı altında düzenlenmiş olmasına rağmen doktrinde bir görünüşte içtima çeşidi olarak kabul edilmektedir. Birden fazla suçun kurucu unsur olarak birleşerek yeni bir suç oluşturmasıyla veya bir suça bir başka suçun ağırlaştırıcı sebep olarak eklenmesi ile oluşan bileşik suçta, oluşumda birden fazla suç rol alıyor olmasına rağmen, bunlar, bileşik suç içerisinde bağımsızlıklarını yitirerek bir suç tekliği halinin oluşmasına sebep olurlar. Ayrılmaz bir bütün oluşturan bileşik suç, tek bir suçmuş gibi hüküm ve sonuçlar doğurur.Bahsedilen bu özellikleri sebebiyle, bu çalışmada öncelikle suçların içtimaı konusu ve bunun bir gereği olarak suç tekliği- suç çokluğu hali ilk bölüm içerisinde incelenmiştir. Daha sonraki bölümde, bileşik suçun görünüşte içtimaın bir çeşidi olması sebebiyle, görünüşte içtimaın özelliklerine ve çeşitlerine yer verilmiş; bunu takiben, bileşik suç, başlı başına bir bölüm içerisinde, bileşik suç kavramı ve gösterdiği özellikler ile birlikte belirtilmiştir. Son bölümde, Türk ceza hukukunda bileşik suçun ne şekilde düzenleme bulduğu ve benzer kurumlarla olan ilişkisi hakkında bilgilere de yer verilmiştir.Bu incelemede, yerleşik doktrinden yararlanıldığı gibi yargı kararları da temel alınarak varılan sonuçlar belirtilmiştir. Gerekli görülen yerlerde kıyaslamalar ve eleştirilerle birlikte konular ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Joint Offenses are considered as a means of Unreal Joinder of Offenses in the doctrine despite being settled under the topic of Joinder of Offenses in the code. In the Joint offense which is constituted by joining of more than one offence as constituent elements making up a new offence, or by addition of an offence as a legitimate aggravation to an offence, despite more than one offences are featured in the constitution, these lead to a state of unity of an offense by losing their independencies within the Joint Offense. The Joint Offense which comprises an inseparable singular unity has effects and bears consequences as a single offense.On the grounds of above mentioned qualities, primarily the subject of Joinder of Offenses and as a necessity of it, the situations of offence-singularity and offence-plurality are examined in the first part. In the following part, because of Joint Offenses? being a type of Unreal Joinder of Offenses, characteristics and types of Unreal Joinder of Offenses are examined; subsequently, the Joint Offense is stated out together with the concept of Joint Offense and the characteristics that it bears under a separate topic. In the last part, information about how the joint Offenses have been settled in the Turkish Criminal Law and its relations with similar institutions is given.In this study, consequences that have been based on also judicial decisions, as derived out from the established doctrine, are laid down. The subjects are examined by comparisons and critics where necessary.