Askeri Ceza Kanunu'nda zimmet suçu
Emblezzlement is arranged in Military Criminal Code
  1. Tez No: 313103
  2. Yazar: HÜSNÜ ERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çalışma konumuzu oluşturan zimmet suçu, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu'nun ?Mala Karşı Yapılan Diğer Cürümler? başlığını taşıyan sekizinci faslında düzenlenmiştir. Bu fasılda asıl olarak ordu malını korumaya yönelik hükümlere yer verilmiştir.Askeri Ceza Hukuku içinde kompleks suçların başında gelen zimmet suçundan bahsedebilmek için, failin asker kişi olması; suçun maddi konusunu para, para yerine geçen evrâk ya da sair malların oluşturması ve bunların asker kişiye görevi sebebiyle tevdi edilmiş olması veya onun koruma, denetim ya da sorumluluğu altında bulunması; son olarak ise suç konusu oluşturan şeylerin asker kişi tarafından mal edinme veya yararlanma düşüncesiyle alınması, bir başka deyişle zimmete geçirilmesi gerekmektedir.Çalışmamızda belirtilen yasal unsurlarının çerçevesinin belirlenebilmesi önemli hukuki bilgi ve birikim gerektiren zimmet suçu, beraberinde çoğunlukla yönetsel, teknik ve muhasebeye dayalı pek çok olguyu getirdiğinden klâsik suç tiplerinden ayrılmakta ve hukukçuları kapsamlı bir mevzuat araştırması yapmaya zorlamaktadır.Bu çalışmamızda Askeri Ceza Kanunu'nda yer alan zimmet suçunun yasal unsurlarının Türk Ceza Kanunu'nda yer alan zimmet suçuyla farklı ve benzer yönleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda doktrinde ileri sürülen düşünceler ortaya konulmuş, Askeri Yargıtay ve Yargıtay'ın zengin karar arşivinden yararlanılarak, her konuya ilişkin somut örnek olaylar ve kararlara yer verilmek suretiyle teorik bilgilerle karşılaştırma yapma olanağına kavuşulmuştur. Ayrıca bağlantılı görülen diğer suçlara da değinilerek hukuki nitelendirmede bulunulup, zimmet suçu tüm yönleriyle birlikte ele alınarak, görüş açıklanmıştır. Sonuç olarak ise hukuki bir çalışmada olası tarzda öneri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our subject Emblezzlement is arranged in Military Criminal Code?s section of the eight, called ? The other crimes against the goods? . Penalties which take part in this section purpose to prevent crimes against the military goods.Subject of this crime is money or other kind of certifications and goods which can be exchange money. For composed of emblezzlement these kind of things must be given to soldiers these things must be given them and things which are subject of crime must be taken by soldiers to think about to possess or make good use of.This crime separated from other classical crimes that diffuculties of describing its perpetrator and its elements. Because of this it needs to research thorougly The laws, besides administrative and accounting know lodgement.In this study, we have tried to describe the differences and similar points of emblezzlement that arranged military criminal code in front of Turkish Criminal Code. Different kind of opinion has been introduced from doctrine. A lot of decision of court cassation and military cassation which about this subject has been presented. At the same time, this crime has been compared with other relevant crimes. Finally, our opinion and proposal have been introduced.