Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk
Crimes against state secrets and espionage
- Tez No: 313113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
Devletler önemli bilgilerini gizlemeye eğilimlidirler. ?Devlet sırrı? kısaca, devletin güvenliği veya devamlılığını sağlaması için gizlediği bilgiler olarak tanımlanabilir. Devlet, kendi sırlarını korumak için bazı yöntemlere başvurduğu gibi diğer devletlerin sırlarını ele geçirmek için de bir takım yöntemler kullanır. Gizli veya sır olana ulaşmanın en eski yolu casusluktur. Casusluk, insanlık tarihi kadar eski olmasına rağmen belki de konunun ruhunda bulunan gizeminden dolayı bir yandan ilgi çekici olmuş bir yandan da bu çekiciliğini korumasını yine gizeminde bulmuştur. Casusluğun önemi tarihin başlarından beri kabul edilmektedir. Günümüzde casusluk teknolojinin de gelişmesiyle ayrı bir önem kazanmıştır.Sırları korumanın en önemli yollarından bir tanesi bunların hukuk düzeni içersinde korumaya tabi tutulmasıdır. Hukuk düzeni içinde sırların tanımlanması, sınıflandırılması ve ceza normları ile koruma altına alınması önemlidir. Casusluk, adına yapılan devlet için yararlı olmasına karşın aleyhine yapılanlar için zararlı bir faaliyet olup tarih boyunca ağır cezai yaptırımlar ile cezalandırılmıştır.Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk isimli tez çalışmasıyla; en ağır ceza yaptırımları ile korunan devlet sırlarına ve casusluğa ilişkin suçlarla ilgili kavramlar açıklanmış, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçlarının tarihsel gelişimi incelenmiş, Türk Ceza Kanunu'ndaki devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları, yargı kararları ile birlikte unsurları analiz edilmiş, uygulamada ortaya çıkan sorunlara değinilerek, konuyla ilgili düzenlemelerdeki eksiklik ve hatalar ile bunların düzeltilmesine yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
States have a tendency to conceal their significant information. ?State secret? briefly, can be described as the secret kept to provide the security of the state or the stability of the state. States use some methods to steal the secrets of other states as using some methods to keep their own secrets. The oldest way of reaching a secret is espionage. Although espionage is as ancient as the history of humanity, on the one hand it becomes interesting, on the other hand, it?s interesting because of it?s mystery. Importance of espionage has been admitted since the beginning of the history. Espionage today has become more important as technology develops.One of the most significant way of keeping secrets is to keep and defend in the law system. To describe, classify and defend secrets by penalty norms in law system are important. Although espionage which is done in the name of a state is useful, it is an harmful activity for the states which are exposed to it, and espionage has always been punished with the most severe punishment regulations in history.With thesis which name is ?Crimes Against State Secrets and Espionage?; regulations in Turkish penal law system about the espionage and state secrets which are defended by the most severe punishment norms has been explained conceptually, historical progress of the espionage crimes against state secret and espionage crimes have been studied, crimes against state secrets and espionage crimes with their elements in Turkish Penal Code have been analyzed with judgements, referring to the problems happened practically, mistakes and deficiencies about regulations have been presented and suggestions for solution are made to correct them.