Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları
Crime against state secrets and espionage crimes
- Tez No: 433620
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET İLKER ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Devlet sırrı kavramı hukuk ve siyaset alanında eskiden beri tartışılagelen bir konudur. Bir tarafta kişinin bilgi edinme hakkı, diğer yandan devletin egemenliği, ülke çıkarları, milli güvenlik söz konusudur. Öte yandan, devlet otoritesinin sorgulanabilmesi ve denetlenebilmesi için bilgi sahibi olmak gereklidir. Bir toplumda demokratik gelişmişlik düzeyi arttıkça devlet sırrı kavramının da kapsamının daraldığı görülmektedir. Gerçek kişilerin ve tüzel kişilerin sırları olduğu gibi, devletin de korunmaya muhtaç sırları vardır. Devletin menfaatleri açısından gizli kalması lazım gelen malûmata genel olarak devlet sırrı denir. Bir devletin sırlarının öğ¬renilmesi, o devletin zararına sebebiyet verip, belirli bir kamusal faaliyetin yerine getirilmesini engelleyecekse veya engellenmesi tehlikesini ortaya çıkaracaksa, devletin muvaffakiyetine engel olacaksa bu durum devleti oluşturan bireylerin tamamına zarar verebilir. Bu nedenle, devletler bu sırların korunması için hassasiyet göstermekte ve kanunlarında bunların gizliliğini ihlâl edenlere şiddetli cezalar öngörmektedir. Demokratik gelişimini tamamlamamış toplumlarda devlet otoritesini elinde bulunduran siyasi iktidar her zaman kendisine sorgulanamayan alan oluşturma eğiliminde olmuştur. Sır alanlarının genişletilmek istenmesi, halktan saklanmak istenen ihlallerin, yolsuzlukların çoğaldığının göstergesidir. Demokratik ya da demokratikleşme yolunda çaba harcayan toplumlar, bu yetkileri sınırlayarak özgürlük alanını genişletmek isterler. Sır kapsamına alınan bilgi ve alanlar ne kadar fazla olursa, vatandaşın bilgi edinme hakkı ve bağlantılı olarak hak arama özgürlüğü de o ölçüde sınırlanmış olacaktır. Terazinin bir kefesine bilgi edinme hakkı ve özgürlüğü, diğer kefesine de devlet sırrı ve devletin güvenliğini koymak mümkündür. Özgürlükler ve bireyin korunması bakımından her türlü bilginin vatandaşa verilmesi asıl, gizliliğin ise istisna olması gerekmektedir. Her devlet, kendi sırlarını korumaya çalıştığı gibi, değişik gerekçelerle diğer devletlere ait sırları çeşitli yollarla elde etmeye çalışır. Bunun en etkili en etkili yolu ise casusluk faaliyetleridir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of“State secret”has long been debated in law and politics. While the right to access information is concerned, on the other hand, state sovereignty, national interests and national security is addressed. Moreover, in order to query and check state authority, it is required to access information. As the degree of democratic development level increases in a society, it is observed that scope of state secret decreases. As natural persons and legal entities have secrets, states also have secrets which requires protection. State secrets are information which requires to remain confidential for the states' benefits. Disclosure of a state secret may create disadvantages for the state, hinder or lead danger to fulfill its certain public activities, obviate its success and thus cause damage to the interest of all individuals who constitute it. Therefore, the governments coddle and legislate severe penalties to persons who violate the protection of state secrets. The governments of countries which are in the phase of developing their democracies have always tended to create a space that cannot be questioned. Wishes to expand the scope of state secrets are an indication of violations that are desired to hided from the public, and thus a signal of enhanced degrees of corruption. Democratic states and countries intending to increase the degree of their democracy want to extend the area of freedom by limiting authorization towards state secrets. As the scope of confidential information and fields increases, citizen's freedom to obtain information and thus seeking connection through information is to be further limited. It's possible to put one position the right of accessing to information, on the other side, state secret and state security. Providing all kinds of information to citizens for the protection of individuals and their independency needs to be ensured while protecting personal privacy. Each state, as it tries to protect its own secrets, struggle to obtain the secrets of other states for different reasons in various ways. The most effective way to do this is spying and intelligence obtaining. KEYWORDS : Official secret, Espionage, State Security, Intelligence, The right to information, Freedom of expression