Türk Ceza Hukukunda uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçları
Crimes of narcotic drugs under Turkish Penal Law
  1. Tez No: 313115
  2. Yazar: MEHMET ZÜLFÜ ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Çalışmada, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen uyuşturucu madde imal, ithal ve ihraç suçları incelenmiştir. Bu kapsamda suçun maddî konusu olan uyuşturucu maddeler açıklandıktan sonra, 5237 sayılı TCK'nun 188. maddesinde düzenlenen fiiller açıklanmıştır. Çalışmada, bu suçlarla ilgili manevi unsur, teşebbüs, iştirak, içtima konularında özellik arz eden hususlar öğreti ve yargı kararları ışığında irdelenmeye çalışılmış, bu konudaki görüşlerimiz dile getirilmiştir. Bu suçlarla ilgili soruşturma ve kovuşturma usulü ile mahsup konusundaki yasal düzenlemelerin açıklanmasından sonra, 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanun ve 3298 sayılı Uyuşturucu Maddelerle İlgili Kanunun bu suçlar ile olan ilişkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, crimes of narcotic drugs under Turkish Penal Code (TPC) No. 5237, which promulgated on June 1, 2005, have been examined. Within this context, after an examination of narcotic substances as the objective elements (actus reus) of the crime as defined in Art. 188 of TPC have been explained. Several peculiar areas such as subjective element (mens rea), attempt, complicity, concurrence as regards these crimes have been explicated in the light of legal doctrine and case - law. Furthermore, after an analysis of legal provisions concernig investigation and prosecution procedures and deduction for these crimes, interrelation between them and crimes as regulated in Law No. 2313 on Surveilance of Narcotic Substances and Law No. 3298 on Narcotic Substances have also been examined.