Türk Ceza Kanunda uyuşturucu ve uyarıcı madde suçları
The crimes of drug and stimulant Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 572120
  2. Yazar: SELAHADDİN EYYÜP EKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES KÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızın konusunu, Türk Ceza Kanunu kapsamında düzenlenmiş olan uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma suçu ve kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak ya da kullanmak suçu oluşturmaktadır. Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı, üretimi, ticareti suçları insan ve kamu sağlığı açısından ciddi tehlikeler oluşturmaktadır. Uyuşturucu madde suçları ile daha etkin mücadele için gerek uluslararası hukuk çerçevesinde gerekse de mevzuatımız kapsamında sürekli düzenlemeler yapılmaktadır. Çalışmamız kapsamında uyuşturucu veya uyarıcı madde sorununu ceza hukuku açısından ele alacak olsakta uyuşturucu madde sorunu sadece ceza hukukunun problemi değildir. Uyuşturucu madde sorununun çözümü için sosyolojik, tıbbi, ekonomik yaklaşımlarla çok yönlü değerlendirme ve çözümlemeler yapılmalıdır. Türk Ceza Kanununda yapılan düzenlemelerle uyuşturucu suçları ağır yaptırımlara tabi tutularak cezaların caydırıcı hale gelmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte uyuşturucu madde kullanımı suçlarında, kullanıcıların tedavi edilerek yeniden topluma kazandırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız kapsamında uyuşturucu madde suçlarına ilişkin korunan hukuki yarar, suçun unsurları, suçun tipe uygunluğu, hukuka aykırılık unsurları, yargılama hukuku ele alınmıştır. Çalışma hazırlanırken mevzuat, uluslararası sözleşmeler, makaleler, ilgili kitaplar, tez, dergi ve web sitelerinden faydalanılmıştır. Sonuç kısmında uyuşturucu madde suçları bakımından Türk Ceza Kanunu'ndaki düzenlemeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study consists of detailed discussions on drug or stimulant production and trade crime (narcotic crimes), easing the drug use or stimulant crime, purchasing, accepting or keeping drug or stimulant to consume crime which are regulated under Turkish Criminal Law. Consuming, producing or trading drug or stimulant bring about serious threats for individuals and public health. To fight against narcotic crimes more efficiently, required regulations are being developed in both international and national level. In our study, although we consider drug or stimulant problem under the concept of criminal law, drug or stimulant problem is not solely an issue under criminal law. In order to solve drug or stimulant problem, multi-disciplinary assessment and analysis should be carried out with sociological, economical and medical approach. By the regulations under Turkish Criminal Law, punishments for the narcotic crimes are aimed to be disincentive by harsh penalties. Along with that, in drug use related crimes, the criminals are aimed to be medically treated and released back to the community (decarceration). Scope of our study consists of protected legal interest related with narcotic crimes, crime factors, crime and type relation, justification elements, jurisdiction law. Our study is based on legislation, international agreements, academic papers, related books, journals, dissertations and web search. In the conclusion, regulations under Turkish Criminal Law for narcotic crimes is assessed.