Kırılgan demokrasilerde siyasal örgütlenme özgürlüğü
Freedom of political association within the context of fragile democracies
  1. Tez No: 313116
  2. Yazar: ALİ ERSOY KONTACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 459
Özet
Bu çalışmada, bir ?ideal tip? olarak tanımlanan kırılgan demokrasiler üzerinde durulmakta ve anılan kategorinin, 21. yüzyıla özgü sorunlu bir alan olarak yükselmekte olduğuna dikkat çekilmektedir. Bu türden demokrasilerdeki kırılganlıkların giderilmesi veya bunların barışçıl bir biçimde sürdürülebilmesine katkı sağlanması ise, söz konusu toplumlarda benimsenecek olan anayasal araçların temel hedefi olarak belirlenmektedir.Bu kabullerden hareketle, siyasal örgütlenme özgürlüğü, kırılganlıkların giderilebilmesi için gündeme gelebilecek bütün önerilerin mantıksal ön şartı olarak kabul edilmekte ve her türden önerinin tartışılabilmesinin, öncelikle siyasal örgütlenme özgürlüğünün etkin bir biçimde güvence altına alınmış olmasıyla mümkün olacağına dikkat çekilmektedir. Dahası, siyasal katılım süreçlerinin açık tutulmasının bizatihi kendisinin de, uzun vadede bütünleştirici bir faktör olarak işlev görebileceği savunulmaktadır.Bu yaklaşımın bir yansıması olarak, çalışmada ?Siyasetin Kamusal Finansmanı?, ?Seçim Sistemleri? ve ?Siyasal İfade ve Eylem Olanakları? olmak üzere üç adımdan oluşan bir inceleme şeması kullanılmakta ve her bir başlık altında, geniş kapsamlı bir karşılaştırmalı incelemeye girişilmektedir.Çalışmanın bölümleri, karşılaştırmalı incelemeler boyunca rastlanan uygulamalardan da hareketle, bir kırılgan demokrasi modeli olarak Türkiye'deki kırılganlıkların giderilmesi için kullanılabilecek önerilerle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the concept of ?fragile democracies? and defines it as an ?ideal type? in the Weberian sense. The rise of fragile democracies is understood as a typical 21st century phenomenon. The undoing of these fragilities within such systems is designated as the driving force behind any constitutional proposal for the solution of such problem.Freedom of political association is accepted as the logical pre-condition of any solution to these fragilities; since an effective implementation of such freedom is of utmost importance to the emergence of any reasonable debate, which is, eventually, meant to discover feasible opportunities for solution.Consequently, a three step framework of analysis, being the ?Public Finance of Politics?, ?Electoral Systems? and the ?Opportunities for Political Expression and Action?, is adopted throughout the study. Under each chapter, a wide based comparative analysis is introduced.The final sections of each chapter are devoted to the case of Turkey, aiming to offer a framework of solutions targeting the fragiling effects on the system as a whole.